Потвърдени първи загинали след земетресението с очаквани масови жертви в Мианмар и Тайланд

Мощното земетресение уби повече от 20 души в Мианмар и Тайланд в петък, като събори сгради и мостове и остави над 80 работници под руините на строящ се небостъргач в Банкок.
Плиткият трус с магнитуд 7,7 по скалата на Рихтер удари северозападно от град Сагаинг в централен Мианмар и беше последван минути по-късно от вторичен трус с магнитуд 6, 4.
Опустошението от земетресението предизвика рядка молба за международна помощ от изолираната военна хунта в Мианмар, която загуби части от територия в полза на въоръжени групи. Беше обявено извънредно положение в шестте най-засегнати региона.
Потвърдена е смъртта на “около 20 души” в болница в Найпидо, каза лекар пред Франс прес.
От другата страна на границата – в Тайланд беше потвърдено, че трима души са загинали при срутването на стоящия се небостъргач, а още 81 са изчезнали и се смята, че са хванати в капан в под отломките на строящата се сграда.
Изглежда, че Мианмар е понесъл тежестта на земетресението със стотици жертви, като болницата в столицата Найпидо е препълнена с пострадали. Входът на спешното отделение на болницата се е срутил върху автомобил, а медици лекуват пациенти извън сградата.
Служител на болницата помоли журналистите да си тръгнат, като посочи, че “това е зона с масови жертви”.
Репортери на АФП видяха шефа на военната хунта в Мианмар – Мин Аунг Хлаинг да пристига в болницата, докато управляващата армия призоваваше за чуждестранна помощ.
Молбата на хунтата за помощ отвън повишава очакванията за масови щети и за жертви на трусовете в голям мащаб на фона на опустошената медицинската система и инфраструктурата на Мианмар след четири години гражданска война.
Същевременно тайландският премиер Петонгтарн Шинаватра обяви извънредна зона в Банкок, където някои услуги на метрото и железопътния транспорт бяха спрени, което допълнително затруднява и без това прословутия трафик в града.
Градските власти казаха, че парковете ще останат отворени през нощта за тези, които не могат да спят у дома.
Земетресението е усетено в целия регион, като Китай, Камбоджа, Бангладеш и Индия съобщават за трусове.
Индия, Франция и Европейският съюз предложиха да предоставят помощ.
Земетресенията са сравнително чести в Мианмар, където между 1930 и 1956 г. е имало имаше шест силни земетресения с магнитуд от 7 по Рихтер близо до разлома Sagaing, който минава от север на юг през центъра на страната, според Геоложката служба на САЩ (USGS).
През 2016 г. пък мощно земетресение с магнитуд 6,8 по Рихтер в древната столица Баган в централен Мианмар уби трима души през 2016 г.