Президентът Радев: Внасям Референдум за еврото!

Българският народ няма консенсус за това. Институции с критично ниско доверие вземат стратегическо решение за бъдещето на гражданите. Всеки български гражданин има правото да се произнесе, категоричен е Държавникът
Държавният глава Румен Радев заяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на референдум за еврото.
Съгласни ли сте България да приеме еврото през 2026 година?
С такъв въпрос президентът Румен Радев внася в парламента референдум за приемане на европейската валута.
Това стана с извънредно обръщение на държавния глава към народа и Народното събрание в 19 часа.
“След по-малко от месец ще бъде обявен извънредния доклад за готовността на България за Еврозоната. Българският народ няма консенсус за това. Противоречиви са мненията и на експертите. инфлацията, кризата на доверие в политическата класа, липсата на ясна организация на управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите и конкурентоспособността на икономиката внасят недоверие в процеса на въвеждане на еврото.
Това, което най-много липсва обаче е зачитането на базовите принципи на демокрацията при вземането на едно толкова важно решение. Институции с критично ниско доверие вземат стратегическо решение за бъдещето на гражданите. Всеки български гражданин има правото да се произнесе.
Затова внасям в НС предложение за провеждане на национален референдум с въпроса “Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута през 2026 година?”, обяви Радев.
ЕТО ПЪЛНИЯТ ТЕКСТ НА КЛЮЧОВОТО ПОСЛАНИЕ НА ДЪРЖАВНИЯ ГЛАВА:
Скъпи сънародници,
Днес отбелязваме Деня на обединена Европа, в чийто фундамент здраво са заложени демокрацията и свободната воля на гражданите.
България като пълноправен член на Европейския съюз е изправена пред стратегическо решение: въвеждането на единната европейска валута. След по-малко от месец ще бъде обявен извънредният доклад за готовността на България за еврозоната.
В българското общество няма консенсус за нашата готовност, нито за датата на приемане. Противоречиви са оценките на всички нива на обществената пирамида: в политическата класа, в експертните среди и сред гражданите. Инфлацията, кризата на доверие в политическата класа, липсата на ясна организация и убедителни действия от управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите и конкурентоспособността на българската икономика внасят напрежение в процесите около въвеждането на еврото.
Това, което най-много липсва обаче, е зачитането на базовите принципи на демокрацията при вземане на едно толкова важно решение. Институции с критично ниска легитимност вземат стратегическо решение за нашето общо бъдеще, без да се вслушват в мнението на гражданите.
Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус. С вътрешното убеждение на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля. Всеки български гражданин има право да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще.
Затова внасям в Народното събрание предложение за провеждане на национален референдум с въпроса: „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“
Референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание и ще покаже кой следва принципите на демокрацията и кой отказва на българите правото да определят своето бъдеще.
Референдумът ще бъде оздравителен за българската демокрация. Той ще даде думата на хората и ще даде възможност да се чуят всички аргументи ЗА и ПРОТИВ. Ще даде възможност и на политическата класа да възстанови диалога с избирателите и да се бори за тяхното доверие. Доверие, което загуби през последните години.
Всенародното допитване ще върне към урните хиляди българи и българската демокрация има критична нужда от този прилив на легитимност.
Най-сетне референдумът, независимо от резултата му, ще допринесе за изработване на национален консенсус по темата с еврото и ще предотврати всички негативни последствия, които носят решения, взети без подкрепата на мнозинството.
Референдумът няма да бъде прецедент. И в други държави членки на ЕС са провеждани всенародни допитвания за въвеждане на еврото.
Всеки опит на политическите сили да представят предлагания от мен референдум за еврото като референдум ЗА или ПРОТИВ европейското бъдеще на България ще бъде груба манипулация. България е пълноправен член на Европейския съюз, който има правото да определи кога да въведе европейската валута. А това право принадлежи на българския народ.