Проф. Искра Баева портретира политици, сложили отпечатък върху съдбата на България в социализма и в прехода към капитализъм

Представянето на новата книга на проф. Искра Баева „Личностите, които определиха нашата съдба“, предизвика силен интерес в академичните среди сред нейни колеги историци, нейни бивши студенти, както и сред интелектуалци от различни области на науката и културата, които отдавна са оценили високо публикуваните през годините нейни книги, политически анализи и интервюта в медиите. Новата конферентна зала на СУ едва побра множеството посетители на събитието, като имаше и правостоящи. Мнозина други търпеливо чакаха за автограф от известната авторка.
Преди време представянето на книгата на дългогодишния преподавател в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ в Бургас и Троян също предизвика голям интерес и бе повод да се обсъждат и различни политическите явления и тенденции през последните десетилетия, на фона на които са изобразени политическите фигури в книгата на проф. Баева.

В тази галерия от 12 политически портрети на политици от епохата на социализма и от неговия залез, както и някои от основните фигури от началото на българския преход оживяват хората, които до голяма степен са определили характера на социализма, в който живяхме в почти половин век, а след неговия крах – и на капитализма, към който се върнахме и в който живеем вече повече от три десетилетия.
Авторката би могла да сложи и още знакови фигури, но вероятно за тях тя ще пише по-нататък, каза във встъпителното си слово в началото на представянето на книгата нейният издател в издателство „Захарий Стоянов“, акад. Иван Гранитски.
Проф. Баева е майстор на политическия портрет, което е много рядко качество, но тя го притежава. Стъпва върху много богат исторически материал, много добре е запозната с историята, с контекста и с подтекста, с невидимите движения на политическия процес, подчерта академикът. Тя портретира конкретните персонажи и в двете части на книгата, ползвайки огромна материална бази и фактологичен архивен материал. Това й позволява да бъде много свободна и много проникновена в психологическия анализ. Можем да спорим с нейни оценки за ценността, стойността или действията или бездействията или пък вредните, грешните действия на тези фигури, които тя отписва. Но не можем да възразим и да й откажем правото на един обективен и аргументиран анализ. Портретирайки тези герои от обхванатите в двата периода от развитието на България проф. Баева дава и движението на историческите процеси, отразявайки духа на времето чрез обрисуваните исторически поколения. Това посочи академикът, като отбеляза и добрия, пластичен и разбираем стил на авторката. Той отбелязва и големия обем на нейното творчество от няколко стотин научни публикации и книги.
За да бъде разбрана правилно от читателите, проф. Искра Баева подробно обясни как и защо е сложила на книгата заглавието „Личностите, които определиха нашата съдба“: „Колкото и да си определяме сами съдбата в нашия житейски път, има едни големи процеси, които са определени от тенденциите, налагани извън България. Защото страната ни е една средно голяма европейска държава, която за съжаление по стечение на обстоятелствата, играе ролята на малка държава. Защото е на Балканите, а Балканите традиционно са предизвиквали интереса на много велики сили, които ограничават геополитическия избор на българските политици. Така или иначе, тук съм събрала личности от социализма и прехода, тъй като преходът е свършил с приемането ни в ЕС през 2007 г. и това е причината да отсъстват такива личности, като са много благодатни за разсъждения върху тях, като Симеон Сакскобурготски и Бойко Борисов. Хората, които съм избрала, са някои от личностите, които са определили нашата съдба със своите избори и действия. Не бих казала, че в случая ние сме жертви, но ние живеем и са борим в посоката, която те са определили. В книгата липсват и много други фигури, но голямата ми болка е, че няма жени сред личностите в книгата. Ако трябва да се направи пълна картина на личностите, които са имали значение за социализма и за прехода, то те са толкова много, че една книга няма да стигне“.
Всички изказали се при обсъждането на книгата, изтъкнаха неоспоримите качества на проф. Искра Баева като учен и автор на многобройни научни изследвания и книги, в които тя откровено и обективно, без отрицателни или похвални оценки, характеризира политическите процеси, явления и ситуации, които обуславят и действията на политическите лидери докато са на власт.

Проф. Евгения Калинова, колежка и съавторка на проф. Искра Баева от книгата „Българските Преходи“, посочи, че проф. Баева е избрала и включила в книгата личности, чрез които всъщност се вижда епохата.
„Във всичките тези години, през които се познаваме, проф. Баева е проявявала едни и същи качества – отдаденост на историческата наука и работохолизъм – и това се вижда в книгата.
Писането на политически биографии е малко коварна работа, защото обрисуваните хора са популярни личности, другите хора са си изградили за тях един образ и искат да прочетат своята представа за тях. Но тук става дума не за съобразяване с масовия вкус, а за научно изследване на тези личности на фона на епохата. Нейният тон на писане, на който тя е останала вярна във всичко написано, е обективния. Тя пише така, както и говори с всеки от нас. С аргументи, с доказателства и факти. Стилът й на писане винаги е бил строго научен и същевременно разговорен.“
Почти сме на финала да довършим поредното издание на „Българските преходи“, което ще обхваща и периода извън прехода – до наши дни. Надявам се, следващата година да се видим пак на „Преходите“ и отвъд тях, съобщи проф. Калинова.
Първото издание на книгата излезе за пръв път през 2000 г. със заглавие „Българските преходи 1944-1999 г.“, но след това последваха допълнени издания с променени години: 1939-2002, 1939-2006, 1939-2010. Предстоящата нова книга „Българските преходи и отвъд тях 1939-2024 г.“, ще бъде издание на г-н Живко Кушев от „Парадигма“ и ще се фокусира върху историята на България през посочения в заглавието период.
Проф. Баева е събрала в новата си книга 12 политически личности, някои от тях оплювани, други хвалени, но авторката се е предпазила от подобно оплюване и квалификации и това според мен е една историческа постъпка, посочи преподавателят по история на философията и „Европеистика“ във Философския факултет на СУ проф. Димитър Денков. Като друго достойнство на книгата проф. Денков изтъкна, че проф. Баева лично е познавала повечето от хората, които описва и има лични впечатления от тях, но не се е повлияла от тях при създаването на техните портрети. Това също е историческа техника, с която авторът се предпазва от това, което публиката обикновено очаква.
Искам да поздравя проф. Искра Баева и се надявам, че в бъдеще тя ще продължи своите изследвания. Това което имаме сега, е наистина една стойностна книга, написана с историческа перспектива, заяви Къдринка Къдринова, член на Съвета за електронни медии и известен журналист международник. Тази книга ще се чете и занапред през годините и хората ще добиват от нея обективна представа за тези личности, описани в този труд. Аз съм изключително горда, че днес имаме личност като проф. Искра Баева, която е не само историк, но и действително човек с историческа визия и с визия за философията на историята.

“Поздравления! Проф. Искра Баева изгради една цяла група от историци в нашия факултет и много се радвам, че тя продължава да ни дава пътя в правилната посока”, каза доц. Александър Сивилов, който в момента е ръководител на Катедрата по нова и съвременна история в СУ, в която от много години плодотворно работи проф. Искра Баева. Според него книгата е много ценно научно изследване, което определено създава стандарти в този жанр.
Този труд да има 200 издания, пожела издателят на книгата акад. Иван Гранитски и остроумно предложи авторката й да напише римейк на „Строителите на Съвременна България“, написаната от известния български публицист в далечното минало Симеон Радев, който римейк обаче да се казва „Разрушителите на съвременна България“.