Просветният министър: Религиите ще се изучават в културологичен и исторически аспект

Религиите ще се изучават в културологичен и исторически аспект, и ще предложим различна от сегашната – неконфесионална програма. Тя ще съчетава елементи на познания на религията с философско и етично възпитание. Това няма да е задължителен час по вероучение, а ще е задължителен час по възпитание в добро, каза днес пред журналисти министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на дискусията, на която вече повече от три часа и половина се обсъжда изучаването на добродетели и религии в българските училища.
Основната цел на образователната система не е да индоктринира децата, а да ги възпита в добродетели и това предлагаме ние – да разширим принципа на задължителност върху възпитанието в добродетели, обясни министърът. По думите му “един отделен час ще даде фокуса и го имаме опита от другите страни, и той показва положителни резултати”.
Децата няма да учат задължително религия, а ще имат възможност да избират между програми, ще има неконфесионална програма, която ще бъде с много по-силен фокус върху етичното възпитание и възпитанието в добродетели. Разбира се, че ще има и елементи на религия, такъв има и в момента в учебниците по история или по литература, обясни министър Вълчев.
Той обясни, че това няма да бъде конфесионално образование, няма да бъде догматично образование, а ще бъде програма, която ще бъде базирана на плуралистичен подход спрямо религиите и ще се стъпи изцяло на опита от другите страни. “Ще я направим с участието на много хора, ще вземем предвид и мнението на много хора, разбрахме притесненията и това, което виждаме е, че има задръжки по отношение на конфесионалния елемент. Но имаме силна подкрепа в това, че образователната система трябва е длъжна да положи повече усилия, за да възпита децата в морални ценности и добродетели”, заяви образователният министър.
В момента по учебния предмет “Религия”, който има различна концепция, имаме три програми. Едната е православно християнство, втората е ислям, а третата програма е история на религиите. Ние предвиждаме отново да бъдат три програми, но третата да бъде по-различна. Искам да заявя категорично, че няма да се стъпи по сегашната програма за неконфесионално образование, която съдържа преди всичко елементи на религия, а ще се стъпи на програми, които са от другите страни и са съобразени с нашата култура, и с българските традиции, и с това, че православното християнство ни е основното вероизповедание. В закона ще предложим учебният предмет да е от задължителния учебен план и трябва да се обучат учители.
На въпрос кога трябва да влезе предметът в сила, министърът отговори, че ако говорим за първи клас, това зависи от много фактори и от това кога Народното събрание ще приеме промените, както и дали ще има стабилност в управлението. “По-реалистично е народните представители да приемат законопрокта, който ще предложим през следващия месец, да го приемат през есента. Това означава, че най-вероятно ще влезе през учебната 2026/2027 година за първи клас и началните учители могат да се обучат за половин година. Трябва да се въвежда поетапно и част от разговора ще бъде дали да обхване всички класове. Ние смятаме, че трябва да започне от първи клас. Ще публикуваме концепция до 7-8 май и ще я представим. Предметът ще е без оценка“, каза министър Вълчев.
На форума продължават да се обсъждат различните гледни точки по темата. На него присъстват министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, народни представители, ректори, университетски преподаватели, учители, родители и други. Сред поканените са и представители на гражданския сектор – неправителствени организации и други.