Путин награди с ордени юбилярите Фрейндлих и Пиотровски
Руският президент Владимир Путин награди с орден „За заслуги пред отечеството“ I степен генералния директор на държавния музей Ермитаж Михаил Пиотровски и народната артистка на Русия Алиса Фрейндлих. Съответният указ е публикуван на 8 декември на официалния портал за правна информация.
Както се посочва в документа, наградите са им връчени „за голям принос в развитието на националната култура и изкуство и дългогодишна ползотворна дейност“.
Така Фрейндлих става пълен кавалер на ордена, след като получи всичките му степени. Ордени от II, III и IV степен са присъдени на актрисата съответно през 2019, 2009, 2004 г. На 8 декември известната актриса навърши 90 години. Тя е изиграла над 80 филмови роли и работи в театъра повече от 40 години. Фрейндлих е широко известна с ролите си във филмите „Служебен роман“, „Д’Артанян и тримата мускетари“, „Жесток романс“, „Болшой“ и много други.
„Вие сте прекрасна актриса, истинска легенда на театъра и киното и сте обичана от милиони зрители както в Русия, така и далеч извън нейните граници, без преувеличение“, се казва в поздравителното писмо на Владимир Путин към актрисата.
„Вие сте гордостта на всеки жител на Санкт Петербург, нашето безценно богатство. Благодаря ви за службата на изкуството и града“, гласи поздравителното писмо на губернатора на Санкт Петербург Александър Беглов.
На 9 декември Михаил Пиотровски също отбеляза своя юбилей. Той навърши 80 години. Преди ден генералният директор на Ермитаж в разговор с журналисти обясни какво има предвид под думите за „смяната на караула“. На 7 декември Ермитажът проведе годишната си пресконференция, посветена на 260-годишнината на музея. Тогава генералният директор на Ермитаж Михаил Пиотровски отново спомена за „смяна на караула“, като по-рано медиите предположиха, че може да става дума за „пенсионирането“ на Пиотровски. Самият той обаче бързо опроверга предположенията за напускане. „И искам да отбележа, че „смяната на караула“ се случва на всеки три години в Ермитажа, като например на художествения директор“, каза Пиотровски.
На годишната пресконференция на Ермитажа генералният директор на държавния музей Михаил Пиотровски разказа и за новите проекти, сред които е „Небесният Ермитаж“, тоест виртуална обиколка на музея, както и съвместната работа с Мариупол. Там служители на Ермитажа помагат за възстановяването на някои мозайки.
Освен за „смяната на караула“ по време на своята реч Пиотровски отбеляза, че Ермитажът е получил поздравления за своята 260-годишнина от председателя на Държавната дума и Съвета на федерацията Валентина Матвиенко и бившия ръководител на „Роскосмос“ Дмитрий Рогозин.
На пресконференцията Пиотровски сподели и за „западните партньори“: „От Запада предявяват претенции към нас. Например, че проповядваме имперските традиции на Русия… Да. Ермитажът е основан от императори. Второто оплакване е, че президентът Владимир Путин ходи твърде често в Ермитажа“, отбеляза Пиотровски. Той спомена също, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е нарекъл Ермитажа най-добрият музей в света. Тръмп, по думите на главния изпълнителен директор на музея, му е казал за това по време на разговор при лична среща.
Тази година Ермитажът навърши 260 години
Архитектурният ансамбъл на Държавния Ермитаж включва Зимния дворец, Малкия Ермитаж, Големия Ермитаж, Театър „Ермитаж“ и Новия Ермитаж. Комплексът е създаван в продължение на почти 100 години – от 1764 до 1851 г. Колекцията започва с малко събрание от картини на холандски майстори, които императрицата Екатерина Велика закупува от немски търговец. До края на XVIII век колекцията включва картини на Тициан, Рафаел, Рубенс, както и единствената в Русия скулптура на Микеланджело „Клекналото момче“. В Зимния дворец императрицата се разпорежда да се построи пристройка – Малкия Ермитаж, където не само се съхраняват картини, но и се провеждат частни вечери за близките й. В онези времена Ермитажът се превръща в място за обсъждане на изкуство, политика и нови идеи, а посетителите са посрещани от надписа: „Оставете всички чинове пред вратата“.
Ермитажът остава дом на царското семейство до 1917 г. След революцията той се превръща в национално достояние, въпреки че колекцията му преминава през трудни времена: някои експонати са прехвърлени в музеите на съюзните републики, а някои шедьоври са продадени в чужбина, за да се попълни държавната хазна. Въпреки това по-голямата част от колекцията е запазена.
Между другото, Ермитажът се охранява не само от хора, но и от котки! Пухкавите пазачи се подвизават тук от XVIII век, дори има празник в тяхна чест, който се отбелязва в края на април или началото на май.
Интересен е и фактът, че ако отделите само минута на всеки експонат в Ермитажа, ще ви отнеме няколко години, за да разгледате целия музей.