Радата иска да задължи медиите да изтриват негативни коментари за длъжностни лица
Украинският парламент предлага онлайн медиите да бъдат задължени да изтриват негативни коментари на читатели за длъжностни лица в тридневен срок от получаване на съдебно решение, жалба или разпореждане на Националния съвет (украински държавен орган по телевизия и радиоразпръскването-бел. прев.), в противен случай медиите ще носят отговорност.
Съответният законопроект № 11 321, автор на председателя на комисията по свобода на словото Ярослава Юрчишин, беше приет от парламента на 14 януари, съобщава Съдебноправен вестник. Става дума за разпространение на невярна информация.
В същото време изданието отбелязва, позовавайки се на съдебни решения, че много служители наричат недостоверна информация, която съдържа негативен характер към тях. Камарата на Върховния съд по-рано постанови, че негативната информация за дадено лице се счита за невярна, освен ако лицето, което я е разпространило, докаже обратното (презумпция за добросъвестност).
Както отбелязва съдът, негативна е всяка информация, в която се твърди, че дадено лице е нарушило по-специално нормите на действащото законодателство или е извършило други действия (например нарушение на моралните принципи, общопризнатите правила за съжителство, неетично поведение в лични, обществени или политически живот и др.) и която според ищеца нарушава правото му на зачитане на достойнството, честта или деловата репутация.
Друга разпоредба на приетия законопроект гласи, че медиите трябва да предават думите на официалния говорител не само дословно, но и в „преразказ без изопачаване на същността“, за да не се носи отговорност. Сега е достатъчно просто да цитираме твърдението дословно.