Радев: Полша е изключително важен икономически партньор на България

Държавният глава се срещна с полския си колега Анджей Дуда, който е на посещение у нас
Полша е изключително важен икономически, търговски, инвестиционен партньор на България и атестат за това е растящият стокообмен с всяка изминала година. Това каза държавният глава Румен Радев в изявление, след като разговаря “на четири очи” с президента на Полша Анджей Дуда.
По-рано днес Румен Радев и съпругата му Десислава Радева посрещнаха Анджей Дуда и съпругата му Агата Корнхаузер-Дуда на официална церемония на площад „Св. Александър Невски“ в София.

С президента Дуда ни свързва не само активно колегиално сътрудничество и партньорство, но смело мога да заявя и искрено приятелство, което отразява и приятелството между нашите две страни, основано на многовековни духовни, културни и исторически връзки, каза Радев. Нашите отношения се характеризират с активен политически диалог на най-високо ниво. Днес имахме възможност отново да обсъдим всички въпроси от общ интерес, също така да обменим мнения по важни теми от европейския и международния дневен ред, каза той.
Обсъдихме редица възможности, които съществуват пред нас, да задълбочаваме и разширяваме обмена, като се започне от инвестиции, енергетика, транспорт, отбранителна индустрия, селско стопанство, култура, образование, каза Радев. Той отбеляза, че като върховни главнокомандващи на въоръжените сили са обсъдили и сферата на сигурността и подготовката за участие в срещата на високо равнище на НАТО в Хага, която предстои след месец.
Освен като една от водещите икономики в Европа, Полша се утвърди и като център на сигурност, като успя да постигне инвестиция в отбраната от 4,7% – най-високият процент за разходи в отбраната в НАТО и в ЕС, амбициите са дори за постигане на 5%, посочи българският държавен глава. Благодарение на президента Дуда, това стана възможно в Полша, а той самият наскоро излезе с призив към всички държави членки на алианса за инвестиране не по-малко от 3% в отбрана. Това напълно съвпада и с приоритетите на полското председателство на ЕС, което тече в момента, а именно Полша определи за свой приоритет европейската сигурност във всичките ѝ измерения, подобряване на ефективността на взаимодействие в сферата на отбраната и засягащо европейската отбранителна индустрия, повишаване на конкурентоспособността на Европа с търсене на прагматични решения, добави Радев.

Пред нас се отварят широки възможности не само за повече интензивен обмен между нашите въоръжени сили, но цялата наша индустриална база в отбранителната индустрия може да работи на много по-високи обороти с много по-широк асортимент, с много по-високи технологии, ако ние работим координирано не само между нашите две страни, а заедно да настояваме Полша и България да бъдат включени в големите европейски проекти, свързани с отбранителната индустрия, заяви Румен Радев.
Президентът Дуда е авторът на инициативата “Три морета”, отбеляза държавният глава и припомни, че са отбелязали десетгодишнината на тази инициатива преди седмица във Варшава. Защо тя е важна за нас – защото основната цел е да преодолее изоставането в развитието на инфраструктурата между Източна и Западна Европа, говорим за дигитална, енергийна и транспортна инфраструктура, припомни Румен Радев. България по време на нашето председателство през 2021 г. предложихме и вече се работи по него, и развитие на научната и иновативна свързаност между всички държави от нашия регион в Централна и Източна Европа, отбеляза президентът.
Говорихме и за развитието на един много важен проект от тази инициатива по оста север-юг – магистралата “Виа Карпатия”, която да даде възможност на нашите граждани да могат свободно и бързо пътуват, каза президентът. Той посочи, че вече има половин милион туристи от Полша, поляците се връщат в България и за нас е важно да разширяваме нашия обмен. По думите му, 13 града в Полша вече имат установени авиолинии с България. Тази статистика не може да не ни радва, тя говори за ускоряване на икономически обмен и на инвестиции, и най важното – на връзките между хората, каза президентът.

Не можем да не бъдем удовлетворени от задълбочаването на отношенията в областта на културата, науката и образованието, каза Радев. По думите му, народите ни са свързани от здрави духовни и исторически връзки. В тази връзка излизаме с президента на Полша с обща инициатива – да обявим Ден на българо-полското приятелство и сътрудничество, датата – 14 февруари, посветена на делото на светите братя Кирил и Методий и обявяването им от полския папа Йоан Павел Втори за съпокровители на Европа, каза Радев. Убеден съм, че това ще бъде силен знак към гражданите на нашите две страни да не забравяме нашата история, духовни връзки и общи славянски ценности, посочи държавният глава. Това предложение ще излезе съвместно от нас към двата парламента, надяваме се да бъде облечено в съответната законова форма, каза Радев.
Обсъдихме и предизвикателствата пред нашия континент. На първо място това е най-сетне прекратяване на кръвопролитията в Украйна и постигане на устойчив мир, основан на принципите на международното право и устава на Организацията на обединените нации, каза президентът.
За нас остава приоритет да продължим да работим заедно за гарантиране на сигурността на европейския континент, на нашата стратегическа автономия, на нашата възможност да играем активна роля за повече сигурност, стабилност, икономически просперитет, каза още Радев.
На въпрос, свързан с установяване на мир в Украйна, колко скоро може да се реализира тази цел и каква трябва да е ролята на ЕС, Радев отговори, че това е въпрос, който най-силните лидери в света не могат да разрешат и не могат да дадат точен отговор. Но при всички положения трябва да вървим към единство и то трябва да се основава на час по-скоро преустановяване на бойните действия, поставено като цел, и оттам сядане на масата на преговори за постигане на устойчив, траен мир, основан на принципите на международното право, добави той.

Силната инициатива на президента Тръмп, още с встъпването в неговия мандат, да се положат усилия да се премине към спиране на огъня, се разминаха с вижданията на редица европейски лидери, когато Европа пожела да оказва всяческа помощ на Украйна, така че военните действия да продължават, каза Радев. Силно се надявам, че всяка от страните ще извлече своите поуки и ще можем да обединим усилия, така че да постигнем този устойчив и траен мир. Особено важно в тези процеси е Европа да намери своето място и да изработи своя визия за мир, защото в момента това, което изразяват и водещите европейски лидери, те имат визия как да продължи войната, но не и как да се постигне мирът. Всеки ден от тази война води до още повече жертви, разрушения и опустошение, което един ден Европа ще трябва да възстановява, добави президентът.