Разработиха руска платформа за анализ на генетични данни
В Новосибирск е разработен прототип на руски информационно-програмен комплекс за анализиране и обработка на големи генетични данни за решаване на проблеми в биомедицината, фармакологията, биотехнологиите, селското стопанство и екологията. Той ще даде възможност да се извършва моделиране от клетъчно ниво до екосистемно ниво, съобщи Михаил Марченко, директор на Института по изчислителна математика и математическа геофизика на Сибирския клон на Руската академия на науките, цитиран от ТАСС.
„Прототипът вече е разработен. Има публикации по тази тема. Най-важният резултат на нашата лаборатория за изкуствен интелект за годината е работата с геномни данни“, каза той. Системата е базирана на руски софтуер. По думите на учения редица високоспециализирани програми са били разработени преди това в Института по цитология и генетика (ИЦиГ) на Сибирския клон на Руската академия на науките, който също участва в създаването на платформата. Основната цел на новия проект беше те да бъдат сглобени в един продукт. Предвижда се към платформата да бъдат добавени методи с изкуствен интелект за анализ на данни.
„За да моделираме това, което се случва в генома, в клетката, в популацията, ние си поставихме глобалната задача да моделираме от молекулярно ниво до ниво екосистеми“, подчерта представителят на института.
Както беше съобщено по-рано от научния директор на Института по цитология и генетика ИЦиГ СО РАН, академик на Руската академия на науките (РАН) Николай Колчанов, големите обеми натрупани генетични данни изискват създаването на информационни и софтуерни комплекси, базирани на ново поколение методи на биоинформатика и системи на компютърна биология.
Използването на изкуствен интелект също така ще направи възможно прилагането на сложни сценарии за анализ и интегрирането на голям брой различни софтуерни продукти и бази данни. Този подход предполага разработването не само на методи за биологични изследвания, но и на математическия апарат за работа с тях.
Планира се софтуерният пакет да бъде готов за внедряване в работата на учените през 2027 г. и ще бъде фокусиран върху подкрепата на фундаментални и приложни изследвания в областта на науките за живота, включително в такива важни области като биомедицина, фармакология, биотехнологии, селско стопанство, екология, биобезопасност.