Reform UK печели местните избори във Великобритания

Reform UK спечели 648 нови места в местните съвети на регионалните избори на 1 май, докато традиционните лейбъристи и консерватори загубиха съответно 198 и 635 места, като значително увеличи представителството си в местните органи на управление, съобщава вестник „Гардиън“.
Това бяха първите големи избори, откакто Лейбъристката партия на Киър Стармър спечели общите избори през юли 2024 г., сваляйки консерваторите, управлявали Великобритания в продължение на 14 години. Гласуването тази година засегна 23 окръжни съвета, осем унитарни власти, един столичен район и властите на островите Сили; Британците също така избраха кметове в шест региона и членове на повече от 1200 енорийски църковни съвета. Общо бяха издадени над 1600 мандата.
Успехът на дадена партия може да се прецени по това колко е спечелила или загубила в местните съвети. Резултатите бяха разпределени, както следва:
Reform UK (плюс 648 места) – общо 677;
Либерални демократи (плюс 146) – 370;
Зелени (плюс 41) – 79;
Лейбъристи (минус 198) – 98;
Консерватори (минус 635) – 319.
Реформираната Великобритания пое контрола над десет общински съвета, доминирани преди това от консерваторите и лейбъристите: Дърам, Дарбишир, Донкастър, Кент, Ланкашир, Линкълншир, Нотингамшир, Стафордшир, Северен и Западен Нортхамптъншир. От шестте кметски поста, Reform UK взе два – в Голям Линкълншир и в Хъл и Източен Йоркшир; Три поста отидоха при лейбъристите, а един – при консерваторите.
Също на 1 май се проведоха частични избори за Камарата на общините в избирателния район Рънкорн и Хелсби (окръг Чешир в северозападна Англия). Те бяха назначени, след като депутатът от Лейбъристката партия от избирателния район, Майк Еймсбъри, нападна избирател и подаде оставка заради скандала. Кандидатът на Reform UK спечели и този вот – бизнесдамата Сара Почин стана петият депутат от партията в Камарата на общините, като победи кандидата на консерваторите с 0,02%, или шест гласа.
Лидерът на Reform UK Найджъл Фараж нарече резултатите „началото на края за Консервативната партия“. „Проникнахме дълбоко в редиците на лейбъристите и консерваторите и след тази вечер няма съмнение, че в по-голямата част от страната сме основната опозиционна партия на това правителство“, каза той на 2 май, цитиран от “Гардиън”.
„Reform UK“ съществува от 2018 г. Първоначално известна като „Партията на Брекзит“, която се застъпваше за напускане на Европейския съюз без сделка, партията е преименувана на „Reform UK“ през 2021 г. Основана е от Найджъл Фараж, който е бил член на Европейския парламент от 1999 до 2020 г. и лидер на дясната, евроскептична Партия за независимост на Обединеното кралство (UKIP) от 2006 до 2016 г. (с прекъсвания). Програмата на Reform UK поставя акцент върху борбата с нелегалната имиграция, обещавайки да следва политика на „нулева толерантност към тези, които влизат незаконно във Великобритания“ и, ако спечели следващите общи избори (насрочени за 2029 г.), да създаде Министерство на депортациите за тази цел.
Популярността на партията нараства, тъй като рейтингите на двете ключови политически сили – Лейбъристката партия и Консервативната партия, които се редуват на власт през последните сто години, намаляват. Според “Политико”, Reform UK започва да отбелязва стабилен растеж след общите избори във Великобритания на 4 юли 2024 г. – за десет месеца рейтингът ? се е повишил от 14% на 26%, докато рейтингите на лейбъристите и консерваторите са паднали съответно от 34% на 24% и от 24% на 21%.
Административното деление на Обединеното кралство е едно от най-сложните и многопластови в света. Структурата на местните власти в четирите региона на кралството изглежда така:
Англия – 317 местни власти от пет вида: 21 окръжни съвета (окръжни съвети); 164 областни съвета; 62 унитарни тела (съчетават функциите на първите две); властите на 32 лондонски района; властите на 36 метрополни области (общини); два sui generis органа (т.е. с уникална правна структура) – Корпорацията на Лондонското Сити и местната власт на островите Сили. Освен това в Англия действат около 9000 градски и енорийски съвета.
Уелс – 22 унитарни власти.
Шотландия – 32 унитарни власти.
Северна Ирландия – 11 унитарни власти.
Местните избори в Обединеното кралство се провеждат в различни години – например в Уелс и Шотландия те бяха през 2022 г., а в Северна Ирландия през 2023 г. В Англия няма единен цикъл на гласуване: местните органи могат да бъдат избирани или за четири години наведнъж, или половината от тях се сменят на всеки две години, или една трета от тях се сменят всяка година (без избори за четвъртата година).