Reuters: Европа иска доставките на руски газ да бъдат възобновени

Повече от три години след нахлуването на Русия в Украйна енергийната сигурност на Европа е крехка. Американският втечнен природен газ помогна да се запълни недостигът на руски доставки в Европа по време на енергийната криза през 2022-2023 г., пише Reuters.
Но сега, когато президентът Доналд Тръмп разклати отношенията с Европа, установени след Втората световна война, и се обърна към енергетиката като разменна монета в търговските преговори, бизнесът се опасява, че зависимостта от Съединените щати се е превърнала в още една уязвимост.
На този фон ръководителите на големи фирми от ЕС започнаха да казват това, което би било немислимо преди година: че вносът на част от руския газ, включително от руския държавен гигант Газпром може да бъде добра идея.
Това би изисквало още една голяма промяна в политиката, като се има предвид, че нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. накара Европейския съюз да се ангажира да прекрати вноса на руска енергия до 2027 г.
Европа разполага с ограничени възможности. Преговорите с гиганта за втечнен природен газ Катар за повече газ са в застой и макар че внедряването на възобновяеми енергийни източници се ускори, темповете не са достатъчно бързи, за да може ЕС да се чувства сигурен.
„Ако има разумен мир в Украйна, бихме могли да се върнем към потоци от 60 млрд. куб. м, може би 70, годишно, включително втечнен природен газ“, заяви в интервю за агенцията Дидие Холео, изпълнителен вицепрезидент във френската Engie.
Френската държава притежава част от Engie, която беше сред най-големите купувачи на газ от Газпром. Според Холео Русия може да доставя около 20-25% от нуждите на ЕС, което е спад от 40% преди войната.
Русия покриваше 60% от местните нужди, главно чрез газопровода „Северен поток“, който беше взривен през 2022 г.
Почти една трета от германците гласуваха за приятелски настроени към Русия партии на федералните избори през февруари.