“Ройтерс”: ЕС е решил да се откаже от забраната за вноса на руски втечнен газ

Европейската комисия (ЕК) отказа да включи забрана за внос на втечнен природен газ (ВПГ) в 17-ия пакет от санкции срещу Русия, съобщава “Ройтерс”, позовавайки се на източници сред представители на ЕС. ЕК заяви за необходимостта от подобна забрана през януари, когато работата по 16-ия пакет антируски санкции се приключваше, припомни агенцията. Един от източниците на “Ройтерс” заявил, че ЕК не иска да загуби доставките на втечнен природен газ от Русия и по този начин да загуби един от лостовете си за влияние в преговорите със САЩ относно „взаимните“ мита. Според него, правителствата на ЕК и ЕС са обезпокоени и от ВПГ от Съединените щати, които са третият по големина доставчик на газ за блока след Русия и Норвегия.
Европейската комисия ще предложи 17-и пакет от санкции срещу Русия до юни 2025 г., но източници на агенцията уточниха, че работата по новите мерки напредва бавно.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп няколко пъти е заявявал, че ЕС би могъл да купува повече американски газ. Европейските представители виждат желанието на Тръмп като възможен инструмент за преговори за намаляване на тарифите върху вноса от САЩ.
ЕС вече заяви, че възнамерява да спре да купува изкопаеми горива от Русия до 2027 г. “Блумбърг” съобщи, позовавайки се на източници, че Европейският съюз може да публикува поетапен план за постепенно премахване на руските изкопаеми горива на 6 май. Според източници на агенцията публикуването на пътната карта в началото на годината е било отложено поради промяна в позицията на САЩ по отношение на Украйна и разногласия между страните от ЕС.
Някои страни от ЕС увеличиха вноса на ВПГ, след като доставките на газ по тръбопроводи бяха прекъснати. Руските доставки на газ по тръбопроводи в момента покриват по-малко от 5% от нуждите на Европа, но Русия е вторият по големина доставчик на втечнен природен газ ВПГ за ЕС, пише “Блумбърг”.
Ръководители на големи европейски компании казват, че вносът на руски газ, включително от Газпром, „би могъл да бъде добра идея“, съобщи по-рано “Ройтерс”. Както отбеляза агенцията, американският втечнен природен газ помогна за запълване на празнината в руските доставки за Европа по време на енергийната криза от 2022-2023 г., но сега бизнесът се опасява, че зависимостта от Съединените щати ще се превърне в друга уязвимост, пише “Ройтерс”.