“Ройтерс”: ЕС и Киев отхвърлят някои предложения на САЩ за разрешаване на конфликта

Европа и Украйна са отхвърлили няколко предложения на САЩ за разрешаване на украинския конфликт. Това съобщи Ройтерс, която се е сдобила с два документа.
Едно от тях са предложенията, които специалният пратеник на президента на САЩ Стивън Уиткоф представи на европейски представители на среща в Париж на 17 април и които бяха предадени на украинската страна. Вторият документ е резултат от преговори между европейци и украинци в Лондон на 23 април. Той е предаден на представители на Вашингтон. Както пише Ройтерс, основните разлики между американските предложения от една страна и европейско-украинските от друга се отнасят до „реда за решаване на териториални въпроси, отмяната на санкциите срещу Русия, гаранциите за сигурност и числеността на украинската армия“.
В същото време и двата документа съдържат предложение за „незабавно участие на двете страни“ в преговорите за техническото прилагане на примирието. Разликата е, че САЩ настояват за постоянно прекратяване на огъня, докато Европа и Украйна настояват за „пълно прекратяване на огъня във въздуха, на сушата и в морето без никакви условия“ и провеждане на технически дискусии с участието на европейски държави „паралелно с разработването на програма и условия за пълноценно мирно споразумение“.
Както пише агенцията, Европа и Украйна са предложили на Съединените щати постепенно да отменят санкциите, наложени на Русия, като обвържат този процес със спазването на мирното споразумение между страните. Предложението на европейските и украинските преговарящи е „санкциите на САЩ, наложени на Русия от 2014 г. насам, да бъдат постепенно отменени, след като бъде постигнат устойчив мир“. В същото време е възможно те да бъдат „възобновени в случай на нарушение на мирното споразумение“.
В плана на Уиткоф не се споменава за постепенно премахване на ограниченията, а само че те ще бъдат премахнати, започвайки с въведените през 2014 г. В предложенията, предадени от Уиткоф, според текстове, публикувани от Ройтерс, Съединените щати са изразили намерението си де факто да признаят руския контрол над територията на Запорожие, Донецк, Луганск и Херсон.
Според документа, Съединените щати също така са посочили, че са готови де юре да признаят юрисдикцията на Русия над Крим. Същевременно в проекта на споразумение се отбелязва, че територията на Харковска област и Запорожката атомна електроцентрала трябва да бъдат върнати под украински контрол, а на Киев ще бъде дадена и възможност за преминаване по река Днепър.
В европейско-украинския вариант руският суверенитет над споменатите територии не се споменава. Предлага се териториалните спорове да бъдат обсъдени и решени „след установяване на пълно и безусловно прекратяване на огъня“. В същото време, според документа, „преговорите за териториите започват въз основа на [настоящата] линия на контакт“. Проблеми със сигурността САЩ предлагат да предоставят на Украйна „силни гаранции за сигурност“, чиито гаранти биха били „европейски държави плюс неевропейски държави, които са съгласни с това“. Не бяха дадени подробности, но беше казано, че Киев не трябва да се стреми към членство в НАТО, но може да кандидатства за членство в ЕС.
Контрадокументът описва по-подробно гаранциите за сигурност, като европейците предлагат Съединените щати да действат като техен гарант, както е описано например в член 5 от Хартата на НАТО за колективна отбрана. Европейско-украинското предложение предполага, че разполагането на съюзнически военни сили на украинска територия не трябва да бъде ограничавано. „Държавите-гаранти [на сигурността в Украйна] ще бъдат специална група европейски държави и желаещи неевропейски държави. Няма ограничения за присъствието, въоръжаването и операциите на приятелски чуждестранни сили на територията на Украйна“, цитира агенцията думи от проекта.