Ролята на колективното начало и на кооперативното движение за култивирането на солидарно общество

Докладът е представен по време на кръглата маса: „Ролята на колективното начало и на кооперативното движение за култивирането на солидарно общество“, организирана от Фондация „Солидарно общество“, Националния кооперативен всекидневник „Земя“ и Платформата за леви идеи и политики „НовиВремена“

От 1890 г. в България се заражда кооперативно движение, създадено от наши предци след правилна преценка на миналото и виждането, че колективното начало е жизненоважно за общественото развитие и изграждането на солидарно общество. Кооперациите обединяват хората с кооперативни принципи и ценности и до днес в целия свят. Кооперативната идея има стотици милиони последователи, като и младите хора активно участват в кооперативния бизнес модел и бизнес сътрудничество, за изграждането на справедливо солидарно общество и в съвременния бързо развиващ се дигитален свят с нови технологии и навлезлия в живота ни изкуствен интелект. Кооперативният бизнес модел има големи възможности за иновации, за трайно развитие, за социална икономика в страните, като обединява хората в нови области на бизнеса.
Около 12 % от световното население участва в кооперации, което оказва влияние и в политическия живот на дадена страна. С работата си кооперациите създават все повече материални и духовни придобивки.
В нашата страна политиците трябва да определят важните, главните проблеми за развитието на България. А те не са малко: като започнем с образованието и квалифицираните кадри; демографския проблем; със състоянието на здравеопазването; лошият жизнен стандарт; текущите интереси на хората над бъдещите интереси; социалната изолация на хора и цели социални групи; липсата на достатъчно инвестиции в страната; ниската ефективност и намаляващите наши традиционни стопански дейности.
Възникват въпросите: как използваме нашите природни условия и съществуващата техническа и материална база; какво е положението в енергетиката; с доходите на хората. Протичат процеси на деиндустриализация в икономиката и рискове в аграрната област, в стратегическите водни ресурси и запаси, с които разполагаме.
Колективният кооперативен бизнес модел може да помогне за решаването на много от посочените проблеми на България.
Важно е запазването и надграждането на постиженията в науката и неунищожимите културно-духовни стремежи на нашия народ. Трябва да пазим националното ни достойнство в Европа и света.
Известно е, че сме имали университет преди много други държави в Европа. Може да имаме още по-развито производство и по-кооперативен модел и да сме равнопоставени в Европейския съюз.
Имаме много световно признати български личности, като един от тях е и проф. д.и.н. Петър Стефанов – президент на Световната организация на потребителските кооперации и председател на Централния кооперативен съюз.
Трябва достойно да решаваме проблемите за развитието на нашата страна и вярвам, че ще защитаваме българските социални, политически и икономически интереси в Европейския съюз, като солидарно общество, и ясните цели и приоритети за знанието, равенството и образованието.
Авторът е представител на партийния клуб „Кооператор“ от столичния район “Оборище”