„Росатом“ изпитва иновативното ядрено гориво РЕМИКС
„Росатом“ навлиза в заключителен цикъл от опитната експлоатация на иновативно ядрено гориво. РЕМИКС горивото е в основата на устойчив модел за затваряне на ядрения горивен цикъл
„Росатом“ започна трети, последен, 18-месечен цикъл на опитно-промишлената експлоатация на уран-плутониево РЕМИКС гориво. Шестте горивни касети ТВС-2М бяха заредени в активната зона на реактор ВВЕР-1000 на Балаковската АЕЦ в края на 2021 г.
РЕМИКС горивото е иновативна руска разработка за реактори ВВЕР, които са в основата на съвременната ядрена енергетика. Горивната му композиция представлява смес от регенериран уран и плутоний, която се образува при преработката на отработено ядрено гориво (ОЯГ), с добавяне на обогатен уран. За разлика от уран-плутониевото гориво за „бързи“ реактори (СНУП и МОКС) РЕМИКС горивото се характеризира с по-ниско съдържание на плутоний (до 5%) и може да бъде внедрено без промени в конструкцията на реактора и без значителни допълнителни мерки за безопасност. Използването му ще позволи многократно разширяване на суровинната база на ядрената енергетика чрез затваряне на ядрения горивен цикъл и рециклиране на облъченото гориво.
„След приключване на опитно-промишлената експлоатация и следреакторните изследвания на РЕМИКС горивото, „Росатом“ ще има основание да предложи на пазара нов продукт за „Балансиран горивен цикъл.“, отбеляза Александър Угрюмов, вицепрезидент по научно-техническата дейност на „ТВЕЛ“, горивното подразделение на „Росатом“.
„Балансиран ядрен горивен цикъл“ (БЯГЦ) е програма на „Росатом“ за устойчив модел на потребление и производство, базиран на иновативни практически решения за затваряне на ядрения горивен цикъл. Той позволява ефективното преработване на облъченото ядрено гориво и рационалното управление на продуктите от него. Основната задача на БЯГЦ е намаляването на обема и активността на радиоактивните отпадъци, подлежащи на погребване чрез рециклиране на ядрените материали.
Горивното подразделение на „Росатом“ е най-големият производител на обогатен уран в света – всеки шести реактор работи с гориво на „ТВЕЛ“.