„Росатом“ откри център за дистанционно участие в термоядрени изследвания
Учени от различни страни ще могат да провеждат експерименти на университетски токамак (експериментално устройство с тороидална форма) от разстояние
На 18 ноември в Националния изследователски ядрен университет (НИЯУ „МИФИ“) се състоя откриване на Център за дистанционно участие (ЦДУ) – част от комуникационната мрежа „Единно информационно пространство за термоядрени изследвания“, която „Росатом“ развива, съобщи atommedia.online.
Чрез ЦДУ генералният директор на руската държавната корпорация Алексей Лихачов и ректорът на „МИФИ“ Владимир Шевченко официално пуснаха учебния токамак „МИФИСТ-0“. Първият му дистанционен импулс бе наблюдаван в реално време от учени от Москва, Санкт Петербург, Новосибирск и Франция, които веднага получиха данните от експеримента и вече могат да работят с тях. По същия начин руските учени в токамака на ITER ще участват в експериментите, а студентите ще имат възможност да придобият важен опит. Продължителността на проведеното изпитание бе 20 милисекунди, а температурата на плазмата – 500 000 градуса по Целзий.
Единното информационно пространство за термоядрени експерименти представлява единствена по рода си информационна мрежа, която обединява най-важните научни центрове в Русия, занимаващи се с изследвания в областта на управляемия термоядрен синтез. Научните организации, свързани в единното пространство чрез ЦДУ, ще имат достъп не само до резултатите от всички опити, но и възможност за дистанционно участие в тях, включително в бъдещите изпитания в международния термоядрен реактор ITER във Франция.
„Значението на днешното събитие се състои в това, че студентите от първи курс на „МИФИ“ вече имат възможност да участват на дело в най-големия проект в света.“, коментира Алексей Лихачов и допълни, че изграждането на токамака в „МИФИ“ става част от федералния проект на „Росатом“ – „Термоядрени и плазмени технологии“.
Ръководителят на „Росатом“ подчерта, че Русия остава един от ключовите участници в проекта ITER и продължава да изпълнява изцяло задълженията си към него. ITER е първият в света международен термоядрен експериментален реактор от ново поколение, който се изгражда с усилията на международната общност във Франция. Редица ключови предприятия на „Росатом“ проектират, произвеждат и доставят в срок, и в пълно съответствие с изискванията, 25 от най-важните системи на бъдещото съоръжение.