„Росатом“ разработи пилотна технология за производство на високотемпературно гориво
Разработката от IV поколение може радикално да промени света на ядрената енергетика
Руската държавна корпорация „Росатом“ разработи пилотна технология за производство на високотемпературно гориво за реактори с газово охлаждане.
Специалистите от научноизследователския институт „Лъч“, част от научното подразделение на „Росатом“, завършиха разработването на пилотна технология за производство на гориво за високотемпературен реактор с газово охлаждане – HTGR, съобщи atommedia.online. Инсталацията включва над 20 елемента оборудване, проектирано и произведено от руски компании. Така създадената независима от вноса производствена линия е с проектен капацитет от 250 000 горивни компакти годишно и представлява надеждна основа за развитието на пилотна АЕЦ с HTGR реактор.
Горивото за високотемпературен реактор с газово охлаждане представлява микрогоривни пелети, състоящи се от сферична горивна сърцевина с многослойно защитно покритие – TRI-структурно ISO-тропично гориво или TRISO гориво, поставено в графитна матрица и опаковано в цилиндрични горивни компакти.
Като световен технологичен лидер „Росатом“ подкрепя глобалния преход към нисковъглеродна икономика и изпълнява стратегическа програма за развитие на водородната енергетика. Предприятията на руската държавна корпорация разработват решения в тази област, включително нови усъвършенствани системи за електролиза. От 2021 г. се изпълнява инвестиционен проект за широкомащабно производство и потребление на водород и водородсъдържащи продукти, който включва проекта за АЕЦ с HTGR реактор.
Като иноватор и пионер в развитието на технологиите от IV поколение „Росатом“ може радикално да промени света на ядрената енергетика, заради новото ниво на безопасност, разширяването на номенклатурата на горивата и значителното намаляване на радиоактивните отпадъци.