Румен Радев: Патентната и изобретателската дейност ни поставят на картата на иновациите и са национален приоритет

Държавният глава участва в официалното представяне на „Национална карта на интелектуалната собственост на Република България“
Патентната и изобретателската дейност трябва да бъдат национален приоритет, те показват амбицията на една нация за нейното място на геополитическата карта на иновациите. Това заяви президентът Румен Радев в Университета за национално и световно стопанство по време на официалното представяне на „Национална карта на интелектуалната собственост на Република България“. Проектът на катедра „Интелектуална собственост и технологичен трансфер“ в УНСС разглежда и обобщава официални данни и анализира тенденции за икономическото развитие, индустриалната и литературно-художествената собственост на България. В събитието участваха представители на институции, на местната власт, на ръководството на университета, преподаватели и студенти, както и ръководители на дипломатически мисии у нас.
Държавният глава посочи, че президентската институция е силно ангажирана и от години подкрепя дейността на изобретатели и иноватори у нас. Румен Радев даде пример с възстановената през 2022 г. в президентството церемония по вписване на български откриватели и изобретатели в „Златната книга“ на Патентното ведомство на България. Според традицията, учредена през 1981 г., „Златната книга“ се отваря веднъж в годината, за да бъде попълнена с имената на най-изявените български откриватели и изобретатели, а вписването е израз на признание към високите им научни и творчески постижения.
„Вярвам, че изобретенията, иновациите, науката и технологичният трансфер са движещата сила на прогреса, те дават възможност обществото и държавата да се движат във възходяща линия“, подчерта президентът и поздрави създателите на интерактивната карта, даваща ценна информация за интелектуалната собственост и иновациите у нас. По думите му всеобхватното и задълбочено изследване с инструментите на статистиката дава възможност за запознаване с процеси, свързани с образователната система и бизнеса. „Националната карта на интелектуалната собственост на Република България е важен инструмент и за стратегически поглед, и за вземане на оперативни решения“, посочи Румен Радев и изрази надежда, че изследването ще се обогатява непрекъснато в реално време, за да бъде подпомогната работата на държавните институции, българските иноватори и изследователи да бъдат насърчени да правят заявки за патенти и да бъде усъвършенстван трансферът на технологии в у нас.
Президентът отбеляза значителното изоставане на страната ни в инвестициите в научноизследователска и развойна дейност спрямо средното за Европейски съюз равнище, като приветства усилията на българския бизнес да компенсира липсата на инвестиции от страна на държавата в тази област. Румен Радев открои като тревожни данните за спад в заявките за патенти у нас през последните години, както и дълбокото разслоение между София и всички останали общини в това отношение. По думите му е необходимо да бъде засилен фокусът върху изучаването на предприемачество, което да стимулира критично мислене и стремеж към иновативност както в училищата, така и в университетите у нас.