Русия: Работата по осигуряване на ускорено развитие на Арктика ще продължи

Работата за осигуряване на ускорено развитие на Арктика ще продължи. Това заяви министърът на развитието на руския Далечен изток Алексей Чекунков по време на заседание в Държавната дума на Русия, цитиран от dzen.ru.
По думите му Арктика осигурява 7,5% от БВП на Руската федерация и 11% от нейния износ. В Арктика се реализират над хиляда нови инвестиционни проекта. В тях се инвестират над 2 трилиона рубли, от които 800 милиарда вече са вложени в икономиката. 293 нови предприятия вече работят.
Един от ключовите проекти е Северният морски път (СМП), който скъсява пътя от Европа до Азия с 40% и позволява реализирането на инвестиционни проекти от световен мащаб. В ход е работа по увеличаване на транспортния капацитет. В следващите 5 години ще бъдат построени още 4 ядрени ледоразбивача, 6 морски терминала и необходимата инфраструктура.
По думите на Чекунков правителството на Русия работи активно за привличане на персонал и подобряване на качеството на живот в Арктика и представи редица работещи програми:
– Програма за повишаване на мобилността на трудови ресурси, програми за учители, лекари, фелдшери и културни работници.
– Програмата за преференциални ипотеки с 2% лихва включва и Арктика. Вече 13 хиляди семейства са закупили собствени жилища. За една година обемът на жилищното строителство се е увеличил с 40%.
– 9 хиляди души са получили земя по програмата „Арктически хектар“.
– В Арктика се използва механизмът на единна президентска субсидия, който беше успешно тестван в Далечния Изток – целенасочена помощ за регионите за изграждане на необходими социални съоръжения. През последните 3 години са построени и обновени над 30 здравни, образователни, културни и спортни обекта. Закупени са 40 превозни средства, монтирани са 17 отопляеми „арктични“ спирки.
– От 2022 г. 25 хиляди деца от арктическите региони са почивали в курорти в южната част на Русия и Далечния Изток по програма, съфинансирана от федералния бюджет.
– В Арктика се създава международната арктическа станция „Снежинка“ – автономен научно-образователен комплекс, базиран на възобновяеми енергийни източници, за полеви тестове на перспективни арктически технологии.
„Страните от БРИКС, по-специално Китай и Индия, проявиха интерес към участие в проекта“, подчерта министърът.