Съветът на ректорите: Законови норми са причина за високите такси за платено обучение

На фона на нарастващото социално напрежение и заявената готовност за протести от студенти и докторанти в платените форми на обучение, Съветът на ректорите на българските висши училища излезе с официално становище. В него се обяснява механизмът на формиране на таксите, като се акцентира върху обвързаността на университетите със законови разпоредби, които водят до актуалните им размери.
Ректорите подчертават, че решението за определяне на крайните размери на тези такси „не е оставен на оперативната самостоятелност на нас като ректори или на академичните съвети на универитетите, а е законово регламентирано от страна на държавата и ние, като административни ръководители, действаме в условията на обвързана компетентност.“ Според тях, те могат „единствено да прилагаме закона такъв какъвто е, без да имаме възможност да редуцираме крайния резултат под минимално заложените нива от страна на правните норми.“
Основната причина за това е разпоредбата на чл. 95, ал.4 на Закона за висшето образование, според която „таксите за студентите и докторантите в платените форми на обучение в държавните висши училища са твърдо фиксирани и обвързани с получаваните от висшите училища средства за издръжка на обучението, умножени с коефициенти за съответното професионално направление или специалност от регулираните професии.“
Съветът на ректорите обяснява, че те и академичните съвети (включително студентски представители) могат „единствено да изчислим тези размери, според правилата, съдържащи се в подзаконовите нормативни актове и да предложим за одобрение получения резултат, без да имаме компетентността и правото да влияем в посока намаляването на получените суми.“
От Съвета изразяват загриженост за ситуацията, като посочват, че още при констатирането на „подобна несъразмерност“ са реагирали. Те са изпратили писмо до всички парламентарно представени политически сили, предлагайки „примерен вариант на неговото поне частично облекчаване, което изисква промяна на закона, чиято актуална редакция ни обвързва с неприемливи крайни резултати.“
Ректорите акцентират и върху международния аспект: „настоящият размер на таксите за платено обучение, които се прилагат и по отношение на чуждестранните студенти, прави обучението в България неконкурентноспособно на международния пазар и на практика ликвидира всички положени усилия и вече постигнати успехи на нашите университети в посока завоюване на престиж и дял там.“
Съветът изразява удовлетворение, че проблемът е разпознат от народните представители и в резултат на усилията им, на първо четене вече е приет законопроект. Въпреки това предупреждават, че „решението, което предстои да се вземе е много вероятно да бъде временно и неустойчиво, защото принципната обвързаност на таксите за обучение на студентите с получаваната от университетите издръжка ги обрича на постоянно нереципрочно повишаване при промени на формиращите я компоненти, които неизбежно ще последват.“
Друг сериозен пропуск, който трябва да бъде коригиран, е „липсата на уредба на т.нар. „заварено положение“ в закона“, което би осигурило предвидимост за студентите относно таксите за целия период на обучението им.
В заключение, Съветът на ректорите напомня, че още от 2022 г. „системно сме изразявали своята загриженост за несъответствието с настоящите условия на развитие и сме предлагали обсъждането на цялостна промяна на модела – както в приходната, така и в разходната му част. Именно това е дълбоката първопричина и правопораждащ факт на възникналата ситуация, който е време обществото да постави на дневен ред.“, съобщиха от “Дарик”.