Съветници от БСП към Терзиев: Гарантирате ли, че през 2025-та ще намалите с 1/3 районите, в които почистват частни фирми на бизнесмени с прякори?
Общинските съветници от групата на Местна коалиция “БСП за България” в СОС Иван Пешев и Еньо Савов поискаха от кмета Васил Терзиев да гарантира, че през 2025 година ще намали с 1/3 районите в София, в които почистването е дадено на частни фирми на бизнесмени с прякори. Двамата зададоха редица въпроси, свързани с доклада на заместник-кметовете на СО Надежда Бобчева и Иван Василев относно план-сметката за дейностите по събиране, извозване, обезвреждане в депа или други съоръжения на битовите отпадъци и за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване за 2025 г. Докладът беше разгледан на днешното заседание на Постоянната комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори, на която Иван Пешев и Еньо Савов са членове.
“Ние разполагаме с информация, че от април тази година директорът на СПТО не е подавал отчет в Министерство на околната среда и водите, а законът го задължава да прави това всеки месец, каза Иван Пешев. – По този повод още миналата седмица нашият народен представител от София Атанас Атанасов отправи питане до министъра на околната среда и водите относно месечните данни от СПТО. През това време разбираме, че директорът на завода за отпадъци по спешност тези дни подава някакви данни, прави корекции… Странни неща се случват в СПТО. Може би заради това преди 6 месеца с председателя и колегите от комисията по опазване на околната среда, земеделие и гори не бяхме допуснати да влезем на територията на СПТО”.
Еньо Савов добави, че големият проблем на всяка план-сметка е начинът, по който се удостоверява и отчита извършената работа. “Крайно време е да бъде въведена система, да има критерий, по който да отчитаме коректно, прозрачно и публично свършеното, коментира Еньо Савов. – Има огромен проблем с контрола върху извършената работа. Оказва се, че няма никакво значение каква обществена поръчка ще бъде направена, нито кой ще я спечели. След като няма критерий, няма реални измерители, няма механизъм за контрол, никой не може да търси отговорност на изпълнителя”.
Общинският съветник от МК “БСП за България” директно попита кмета Терзиев какво ще направи, за да не плати Столична община близо 100 млн. лв. до края на неговия мандат за оползотворяване на РДФ горивото на другия край на България. “В момента го разхождаме из цялата страна, за да бъде изгорено. Кметът твърди от сутрин до вечер, че боклукът е суровина и бизнес. Е, какво прави той, за да печелят столичани от тази суровина, от този бизнес? До момента софиянци само губим, коментира Еньо Савов. – На мен ми е ясно, че за една година не може да бъде решен този голям проблем. Но държа кметът да ни каже за тази година какво направи, за да започне разрешаването му. От едно интервю на директора на завода разбрахме, че има някакви разговори за изграждането на третата фаза на завода за отпадъци. Но директорът на завода в какво качество води такива разговори? Той ли управлява СО? Кой го е упълномощил да води такива разговори? С кого ги води тези разговори? Кой реши каква ще е технологията? Кой реши къде ще е съоръжението? Как ще бъде финансирано изграждането? Нормално ли е цялата тази информация да бъде крита от общинските съветници? Ако това е прозрачното управление, за което говореше кметът в предизборната си кампания преди година – благодарим”.