Създадоха невронна мрежа, която да определя въглерода в моретата и океаните

Океанолози от Държавния университет в Санкт Петербург (СПбГУ) създадоха модел на невронна мрежа, която може да оценява концентрацията на въглероден двуокис във водоемите въз основа на характеристиките на водния състав, съобщи ТАСС.
Невронната мрежа се опира на данните за осветеност, температура, соленост на водата и дълбочина на смесения слой, получени от откритата база данни SOCAT и сателитни наблюдения.
Както съобщиха руските учени иновативният модел е тестван успешно върху проби от Балтийско море и ще помогне в борбата с парниковия ефект и запазването на морската екосистема.
Както казаха от университета, излишният въглерод води до подкисляване на водните тела, което унищожава коралите и черупките, а разлагането на органичната материя намалява нивото на кислород в долните слоеве, създавайки „мъртви зони“.
Балтийско море е особено податливо на този процес. Изобилието от речен отток и слабият водообмен с океана провокират бързото развитие – “цъфтеж” – на цианобактерии, които увеличават абсорбцията на въглерод, както и влошават качеството на водата и разширяват зоните с недостиг на кислород. Това заплашва екосистемата, правейки я уязвима към по-нататъшни промени в климата.