Шестима заместник-министри бяха назначени в Кабинета “Желязков”
![Шестима заместник-министри бяха назначени в Кабинета “Желязков”](https://zemya.bg/wp-content/uploads/2024/03/министерски-съвет.jpg)
Номинациите са съгласувани между коалиционните партньори, обяви Бойко Борисов
Със заповед на министър-председателя Росен Желязков са назначени шестима заместник-министри. За заместник-министри на финансите са назначени Кирил Ананиев и Галя Димитрова. Кирил Ананиев е утвърден специалист в областта на публичните финанси с дългогодишен опит в Министерството на финансите, включително като министър и заместник-министър. Бил е и министър на здравеопазването. Галя Димитрова е с висше икономическо образование и над 26 години опит в приходната администрация. Била е изпълнителен и заместник изпълнителен директор на Националната агенция за приходите и е заемала редица ръководни длъжности в системата.
За заместник-министър на иновациите и растежа е назначен Мартин Дановски, а Веселина Минчева е освободена от длъжността. Мартин Дановски е икономист с над 20 години опит в стопанската сфера и държавната администрация. Бил е председател на УС на „Фонд мениджър на финансови инструменти в България“ ЕАД (2015 – 2021) и съветник в кабинета на заместник министър-председателя. От март 2021 до март 2022 г. е председател на Държавната агенция за научни изследвания и иновации. До момента е заемал поста заместник-министър на финансите.
Невена Лазарова е назначена за заместник-министър на икономиката и индустрията. Лазарова е юрист, завършила е право в Университет за национални и световно стопанство. Била е заместник-директор на Общинското предприятие „Столично предприятие за третиране на отпадъци“ и ръководител на отдел в „Българския спортен тотализатор“, както и помощник-нотариус.
Явор Пенчев е новият заместник-министър на здравеопазването, а от същата позиция е освободен Петко Стефановски. Явор Пенчев е бил заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството в периода 12.2021 г. – 06.2022 г. Пенчев над 15 години упражнява самостоятелна практика като адвокат в сферата на търговското право, облигационното и административното право. Юридическото си образование е завършил в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
За заместник-министър на околната среда и водите е назначен Атанас Костадинов. Костадинов има дългогодишен опит във формирането и изпълнението на държавната политика по опазването на околната среда. В периодите 2005 г. – 2009 г., както и 2013 г. – 2014 г. е заемал длъжността заместник-министър на околната среда и водите. Бил е народен представител в 44-то, 45-то и 46-то Народно събрание, където е бил член на Комисията по околната среда и водите, както и Комисия по енергетика. През 2008 г. е президент на ICPDR (Международна комисия за защита на река Дунав) при ООН. През последните години Костадинов е част от политическия кабинет на Министерство на околната среда и водите като съветник и парламентарен секретар. Притежава дългогодишен делови опит в областта на управлението на инвестиционни и инфраструктурни проекти. Атанас Костадинов има две магистратури от СУ „Св. Климент Охридски“, бил е докторант към Института по социология при Българска академия на науките, старши аналитик в Център за изследване на демокрацията, специализант в Университета в Харвард, John F. Kennedy School of Government.
Това си е работа на премиера, той си ги назначава, коментира пред журналисти в парламента първите назначения от вчера на шестима заместник-министри лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. По думите му всички назначения са съгласувани с коалиционните партньори.
Така е решил премиерът, аз лидирам да има правителство, оттам нататък казвам – който слага подписа, да носи отговорност, отговори той на въпрос защо според него Росен Желязков е започнал с назначенията, въпреки призива на лидера на ГЕРБ процесът да започне след приемането на бюджета за тази година.
Не виждам с кои формации бихме могли да постигнем мнозинство за попълване на регулатори в случаите, когато се изисква по-голямо от обикновеното мнозинство, коментира Борисов откъде биха дошли гласове за попълване на органи и регулатори, които изискват конституционно мнозинство.
Когато казах, че оставам вратата отворена именно към “Продължаваме промяната-Демократична България“, те излязоха и казаха, че с “ритник“ я затварят и по този начин затварят конституционно мнозинство, допълни лидерът на ГЕРБ.
Как няма да участват, когато е за постове, коментира той заявеното от ПП-ДБ намерение да се включат в попълването на Висшия съдебен съвет и Инспектората към него. Иначе – отговорността да я носят ГЕРБ ,БСП и “Има такъв народ” и да ни тричат по цял ден, а когато е за постове – искаме да участваме, отбеляза лидерът на ГЕРБ. Добре дошли сте, ние знаем, че сте за постове, продължи Бойко Борисов. И добави, че вчера съпредседателят на “Продължаваме промяната” Кирил Петков е коментирал назначения в правителство. Искам да му припомня, че докато той управляваше, данъчните правеха проверки и бяха “бухалка “на всичко, което по някакъв начин дори се е доближило до ГЕРБ.
На въпрос за състоянието на бюджета и има ли излишък отговори – ако има излишък, щеше да е много хубаво, но го няма. Неслучайно исках от Людмила Петкова ( бивш служебен министър на финансите) да изнесе данните, не можаха да ме убедят, че всичко е така, както Асен Василев казва, посочи Борисов. По думите му Людмила Петкова най-вероятно е била освободена като заместник-министър на финансите, защото не се е справила с работата.
Лидерът на ГЕРБ подчерта, че винаги е поемал отговорност, ако е подкрепял нещо неправилно. Само че, добави той, ние прехвърляхме задълженията от година на година, за да се държат тези 3%. И понеже дойдоха парите от Дания за старата съветска техника и влизат за януари месец, някои медии питат има ли излишък за януари – разбирате ли колко е цинично, попита Бойко Борисов. Когато сложиш парите от Дания, ще излезем на плюс, но това е еднократно договорено, отбеляза бившият премиер. И подчерта, че “дупката” е 18 млрд.лв. Ако са обърквали цифрите последната година и сега числата започват да излизат наяве, объркаха цялото общество, най-вероятно затова Людмила Петкова си е тръгнала. Теменужка Петкова се е опряла да данните, които е имало в Министерството на финансите, обясни Борисов.
Според лидера на ГЕРБ трябва да бъдат спрени грантовете или поне да се знае чии интереси се обслужват. Държавната дотация към партиите е в пъти по-голяма от грантовете, които са получили определени медии, изтъкна политикът. Борисов припомни, че по принцип е против създаването на временни комисии в парламента, защото Народното събрание има куп закони, които трябва да приема. А иначе за всички става ясно кой е давал парите, музиката кой я свири, добави той.