Си Дзинпин: Китай създава благоприятна бизнес среда за чуждестранните компании

Председателят на Китайската народна република и генерален секретар на ЦК на Китайската комунистическа партия се срещна с водещи представители на международните делови кръгове
Отварянето към света е основна политика на Китай. Страната насърчава отварянето на високо ниво и стабилно разширява институционалното отваряне по отношение на правила, управление, стандарти и др. На 28 март в Пекин в среща с висши мениджъри на големи международни компании Си Дзинпин заяви, че Китай ще отвори своите врати по-широко, а политиката за чуждестранните инвестиции няма да се промени в бъдеще. В срещата участваха над 40 главни изпълнителни директори и председатели на търговски камари.
Си Дзинпин посочи, че Китай е вторият по големина потребителски пазар в света с най-много хора със среден доход в населението си. В страната има голям потенциал за инвестиции и потребление. Китай е решителен да продължи своето мирно развитие, стремейки се да създаде благоприятна бизнес среда за чуждестранните компании. Практиката показва, че чуждестранните компании играят важна роля в модернизацията с китайски стил, реформите, отварянето и иновациите. Те се възползват от развитието на Китай и същевременно развиват своя бизнес. Си Дзинпин подчерта, че този процес води до взаимна изгода, съобщи Радио „Китай“.
„Чуждестранният бизнес е важен участник в китайския стремеж към модернизация, каза председателят Си по време на срещата и отбеляза двойните успехи на китайското икономическо чудо – бърз икономически растеж и трайна социална стабилност, които Китай създава през последните седем десетилетия от основаването на КНР, и особено през последните четири десетилетия на реформи и отваряне. Китайският президент отдаде успеха на икономическите чудеса на силното ръководство на Китайската комунистическа партия, както и на единството и упоритата работа на китайския народ, и на подкрепата и помощта от международната общност, включително приноса на чуждестранни фирми, работещи в Китай.
„Благодарение на реформата и отварянето и което е важно, на активното привличане на чуждестранен капитал, Китай успя бързо да навлезе на световния пазар и да настигне времето с големи крачки“, каза председателят Си. Чуждестранният бизнес и инвестициите в Китай дадоха тласък на икономическия растеж и заетостта, засилиха технологичния и управленския прогрес и улесниха реформите и отварянето, допълни той. „Всичко това показва, че чуждестранният бизнес е важен участник в стремежа за модернизация на Китай, в реформата на страната, отварянето и иновациите, както и в нейната взаимосвързаност със света и интеграцията в икономическата глобализация“, добави Си. В този процес чуждестранните фирми процъфтяваха и като цяло се радваха на добра възвръщаемост, постигнаха печеливши резултати и изковаха дълбоко приятелство с китайския народ, добави китайският лидер, цитиран от агенция „Синхуа“.
В свят, преследван от нарастващ протекционизъм, Китай непрекъснато разширява отварянето си, внасяйки стабилност в глобалната икономика и се превърна в оазис на сигурността и гореща точка за инвестиции и предприемачество.
Китай като ключов пазар за инвестиции и сътрудничество.
Реформите и отварянето на Китай продължават да привличат световното внимание. Яхвайки вълната, създадена от усилията на Китай за отваряне на високо ниво, чуждестранните компании се възползват от предимствата на втората по големина икономика в света и участват в нейния стремеж към иновации, целейки печелившо сътрудничество. „Бяхме много горди да играем роля в развитието на Китай, давайки възможност и свързвайки Китай със света“, каза Шон Щайн, президент на Американско-китайския бизнес съвет.
През 2024 г. в Китай са създадени общо 59 080 нови предприятия с чуждестранни инвестиции, което е ръст от 9,9 процента на годишна база. През последните пет години възвращаемостта на преките чуждестранни инвестиции в страната се задържа на около 9 процента, нареждайки се сред най-високите в света. „Ние инвестираме в инфраструктура, която поддържа вътрешното потребление. Проспериращият китайски потребител е добър за нашия бизнес“, каза Хамид Р. Могадам, председател и главен изпълнителен директор на Prologis.
„Ние сме повече от 30 години в Китай и имаме няколко производствени центъра. Китай също е много привлекателен пазар с много възможности днес, в миналото, но и в бъдещето – и затова сме тук“, каза Кристиан Хартел, президент и главен изпълнителен директор на WackerChemie AG.
Акцентът на нацията върху иновациите като двигател за висококачествен растеж намери силен отзвук сред представителите на чуждестранния бизнес. Те казаха, че Китай е дал възможност за индустриална трансформация и модернизация чрез иновации и е готов да реализира по-високо качество и по-устойчиво развитие.
Представителите на чуждестранния бизнес са единни, че перспективите пред китайската икономика са силни.
„Днес има множество признаци на оптимизъм“, каза Жан-Паскал Трикоар, председател на Schneider Electric, добавяйки, че насърчаването на зеленото развитие в Китай е в съответствие с целта на компанията за преследване на устойчивост.
BeijingBenz, съвместното предприятие между Bejing Automotive Group Co., Ltd. и „Мерцедес Бенц“, през март 2024 г. отбелязаха производството на своя 5-милионен автомобил.
По-късно, през септември 2024 г., Mercedes-Benz и неговите китайски партньори обявиха допълнителни инвестиции от 14 милиарда юана (около 1,92 милиарда щатски долара) за разширяване на своите продуктови предложения в региона. Ола Калениус, председател на борда на директорите на „Мерцедес“, също похвали китайския пазар, движен от иновациите.
„Конкурентното предимство на Китай се крие в неговата страст към иновациите“, каза той. „Ето защо „Мерцедес“ продължава да задълбочава присъствието си в Китай.“
На фона на нарастващия протекционизъм в световната икономика, Китай обеща да разшири отварянето с високи стандарти, като същевременно поддържа външната търговия и чуждестранните инвестиции стабилни.
Китай е оазис на сигурността, според президента и главен изпълнителен директор на Aramco Амин Х. Насър. „Това, което виждаме днес в глобалната среда, е несигурност. Виждаме непредсказуемост и се нуждаем от стабилността, сигурността и предвидимостта на Китай, които виждаме“, обясни Насър.
„Мисля, че за нас точно в тези времена на несигурност, като имаме ангажимента от председателя Си и от китайското правителство да покажат последователност в своя подход, да продължат с фокуса си върху мултилатерализма, върху осигуряването на равни условия и върху отварянето… това са много силни послания за стабилност в свят, който наистина се нуждае от стабилност в този момент“, каза Винсент Клерк, главен изпълнителен директор на A. P. Moller-Maersk.