СИПРИ: Глобалните приходи от оръжия през 2023 г. надхвърлят 600 милиарда долара
Стоте най-големи оръжейни компании в света през 2023 г. са отбелязали значителен ръст на продажбите си, като влияние за това оказват войните в Украйна и Газа и напрежението в други точки по света, предаде ДПА.
Според публикуван днес доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI – СИПРИ) общите приходи на тези 100 компании през 2023 г. са се увеличили с 4,2% и възлизат на 632 млрд. долара, след като през предходната година имаше спад.
Приходите от оръжия, отчетени в доклада, се генерират от продажбата на военни стоки и услуги, отбелязва ДПА.
СИПРИ посочва, че много оръжейни компании рязко са увеличили продукцията си и също така прогнозира, че тенденцията за увеличаване на продажбите ще се запази.
“С оглед на големия обем неизпълнени поръчки и нарастващото търсене на оръжия през 2022 и 2023 г. общите приходи от оръжия на 100-те водещи компании през следващите години може да нараснат значително”, пише в доклада.
Близо половината от приходите от глобалната продажба на оръжия се падат на американски компании. През 2023 г. те са генерирали приходи от 317 млрд. долара, което е с 2,5% повече от предходната година.
Двете най-големи оръжейни компании в света – “Локхийд Мартин” (Lockheed Martin) “Ар Ти Екс корпорейшън” (RTX Corporation) обаче отбелязват лек спад.
Според СИПРИ по-малките компании са се представили по-добре на оръжейния пазар при повишеното търсене, породено от конфликтите в Украйна и Газа, напрежението в Източна Азия, както и от програмите за превъоръжаване на различни държави.
Ефектът от войните в Украйна и Близкия изток
СИПРИ наблюдава значителен ръст на производството и печалбите на оръжейните компании от Русия и Близкия изток.
Руската държавна холдингова компания “Ростех”, която контролира множество местни отбранителни компании, се изкачи с две места нагоре в класацията на СИПРИ и през 2023 г. се нарежда на 7-мо място. През 2023 г. “Ростех” отчита печалби в размер на 21,7 млрд. долара, като ръстът спрямо предходната година възлиза на 49 %.
Приходите на “Ростех” са 10 пъти по-големи от тези на единствената украинска компания в класацията –държавният оръжеен конгломерат “Укроборонпром” (JSC Ukrainian Defense Industry), чиито приходи за 2023 г. са 2,2 млрд. долара, а увеличението спрямо предходната година възлиза на 69%.
СИПРИ посочва, че официалните данни за руското оръжейно производство са оскъдни и подлежат на сериозни съмнения.
Шест компании от Близкия изток влизат в класацията на СИПРИ. Три от тях са израелски, а другите три – турски. Те са увеличили продажбите си с общо 18%.
За разлика от тях, увеличението на продажбите на оръжия в Европа (с изключение на Русия) е по-малко в сравнение с всеки един друг регион по света. Европейските оръжейни компании бележат ръст от едва 0,2 % или 133 млрд. долара. Това отчасти се дължи на факта, че те работят предимно по по-стари договори за сложни оръжейни системи с по-дълъг срок на изпълнение.
Четирите германски оръжейни компании в класацията със 100-те най-големи оръжейни компании в света са “Райнметал” (Rheinmetal), “Дил Дифенс” (Diehl Defence), “Тисенкруп” (ThyssenKrupp) и “Хенсолд” (Hensoldt). Всички те те бележат ръст на продажбите си от a 7,5% , което се равнява на 10,7 млрд. долара.