Системата и статуквото вече не решават реалните проблеми на хората
Случилото се на изборите в Румъния беше шок за редица социолози, анализатори и донякъде за партийните централи, които не очакваха такъв резултат. Причините се коренят в задълбочаващото се разделение в румънското общество. Партиите на статуквото отдалечиха избирателите. Систевата вече не рашава проблемите ни.
Намираме се в преход от безвремие между вече ерозиралия международно-правов ред и нов, който още не е изграден. Затова редица държави си позволявяват да правят неща в международните отношения, които не биха били позволени при утвърден международно-правен ред.
Все по-голямо недоверие се чувства в Румъния в увеличаващи се слоеве от обществото в работата на държавните институции, каза в „Говори сега“ бившият посланик и съветник по въпросите на външната политика Валентин Радомирски.
Относно корупцията той даде пример от българската история: Между август 2005 г. и първи януари 2007 година, когато България влезе в ЕС, сменихме четери пъти конституцията. Защо? Защото в ЕС няма обща международно-правна система. Тя е национална и при нас издваха ту немския, ту английския посланик и се налагаше да сменяме конституцията в едната или другата посока – борбата беше между германското и прецедентното право на Великобритания – тогава най-силният член на ЕС. Затова и досега изпитваме трудности в правосъдието – поради това, което тогава сътворихме, само и само да бъдем приети в ЕС.
Радомирски допусна, че „ТикТок“ вероятно е оказал влияние, защото 31% от гласувалите за този неочакван кандидат Калин Джорджеску са хора до 30 години. Само 8% са хора над 60 години.
По думите му това разделение вече е тенденция, която проличава в Молдова, в Грузия, в големите западноевропейски страни Германия, Франция. Това разделение вече се забелязва в Съединените американски щати. Това разделение се дължи на все по-нарастващото отношение към системата. Смята се, че тя все повече започва да не решава реалните проблеми на хората.
Глобализацията беше пропагандирана като нещо, което ще обединява обществата. Оказа се, че тя ги разединява, защото редица общества поддържат ценности, които не са характерни за ценностите, които им се налагаха с глобализацията, допълни той.