Спад на европейските борси след влезлите в сила реципрочни мита на Тръмп

Европейските пазари на акции подновиха своя спад в началото на днешната търговия, след като влязоха в сила мащабните реципрочни мита на Доналд Тръмп, включително мита от 20% върху внасяните в САЩ европейски стоки, което подсили страховете относно икономическите щети, които ще бъдат причинени от търговската война.
Междувременно Европейската комисия обмисля ответни мита до 25% върху износа на САЩ на стойност около 22,1 милиарда евро. Ескалиращото търговско напрежение увеличава притесненията за потенциална рецесия и засилва търсенето на “активи-убежище”.
Общият европейски фондов индекс Stoxx Europe600 стартира търговията с понижение от 2,65%, германският индекс DAX пада с около 2%, френският CAC40 – с 2,33%, италианският MIB – с цели 3,4% и испанският Ibex-35 – с 2,4%.
Германският финансов министър Йорг Кукис предупреди, че най-голямата икономика в Европа е изложена на риск от нова рецесия в резултат на търговското напрежение и новите мита на САЩ.
Еврозоната продължава да се бори и с неотдавнашните повишения с 25% на митата на Тръмп за вноса в САЩ на автомобили и на метали.
Пазарът на акции във Франкфурт обаче насочва вниманието си и във вътрешен план в очакване по-късно днес да бъде обявено постигането на коалиционно споразумение за управление между десницата ХДС/ХСС и социалистите от СДП в Германия.
Енергийните акции, влизащи в европейския фондов индекс SXEP се сринаха с 3,8% при старта на днешната търговия, тъй като цените на петрола продължават да се сриват и днес към нови 4-годишни дъна, докато индексът SXPP, обхващащ компаниите от минно-добивния се понижиха с цели 4%, след като най-големият износител на метали в света – Китай беше засегнат от огромния американски налог от 104%.
Спад с близо 3% бележат и европейския банков фондов индекс SX7P, който е чувствителен по отношение на към лихвените ставки, тъй като търговците очакват със 100% вероятност ЕЦБ отново да понижи лихвите на заседанието си следващата седмица, за да подкрепят влошаващата се икономическа картина на стария континент.