“Спрете да лъжете хората” – трети опит за референдум за еврото обсъждаха в парламента

Парламентът не успя да разгледа предложението за свикване на референдум с въпрос “Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година”.
Предложението бе внесено от парламентарните групи на “Възраждане”, МЕЧ и “Величие”.
Народните представители обсъждаха темата близо два часа.
По време на дебатите от “Възраждане” заявиха, че българските граждани трябва да питат за еврозоната по примера на Швейцария:
“През 2003 година Швейцария проведе референдум за въвеждане на еврозоната. Тогава народът отхвърли това предложение”, заяви народният представител Маргарита Махаева.
По думите ѝ въвеждането на еврото ще повлияе на начина на живот на всички българи.
Любен Дилов от ГЕРБ-СДС заяви, че темата “за” и “против” се заменя с пропагандни клишета: “Сравненията с Хърватска са абсолютно неуместни по една причина – тя няма нищо общо с нашия икономически статус, защото ние сме с борд (бел. от ред. – Валутен борд). Ние имаме непроменен курс от 20 години”.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова също се включи в дебатите:
“По кои въпроси се произвежда национален референдум? По въпроси от компетентността НС. Може ли Народното събрание да се произнася по въпрос, който не е в неговата компетентност? Краткият отговор е не. Българското законодателство през 2009 година, когато не е имало идея да има партия “Възраждане”, “Величие” и МЕЧ, Народното събрание е приело да има Закон за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Там е предвидено, че по въпроси, които са по международни, които вече са ратифицирани, референдуми не може да има. Българската държава не може да си позволи да изглежда нелепо в очите на своите партньори”.
Председателят на парламента допълни: “Към кой момент е можело да има национален референдум? Преди България да е ратифицира договора за присъединяване към Европейския съюз, което се случва през 2005 година, дали към момента, когато предстои да се подаде заявление от правителството, за да изразим готовност или по всяко едно време. Най-късният момент, в който можеше да има, тук няма да коментирам решенията на Конституционният съд, защото няма спор, когато не е в компетентността на Народното събрание, не може да има национален референдум”.
“Спрете да лъжете хората, че държавната власт може да се подлага на народно допитване. Не, не може. Трябва да се върнем към устоите на парламентарната демокрация в реда, който Конституцията е предвидила. Не сме държава, в която всеки, който смята, че има мнение, то трябва да стане закон. Тези правила са в Конституцията”, категоричен бе тя.
Красимира Катинчарова отговори на председателя на парламента, че цитира “избирателно Конституцията”. Според нея от изказването на парламентарния шеф станало ясно, че референдумите трябва да бъдат забранени.
“Това Народно събрание не може да изконтролира Министерския съвет, който лъже, който посочва неверни данни на Европейската комисия. Защо търпим тази лъжа?”, попита депутатът от “Величие”.
Цончо Ганев критикува Киселова за репликата, че “Българската държава не може да си позволи да изглежда нелепо в очите на своите партньори”: “Нашите национални интереси са преди всичко друго, преди партньорство и всичко това. Преди всичко е националният интерес”.
Наталия Киселова отговори на примерите за неприемане на евровалутата от страна на Швеция и Дания, обяснявайки, че държавите, присъединили се към Европейския съюз преди 2007 година, не са били част от “аки комюнотер” (бел. от ред. – Acquis communautaire).
“Да се твърди, че ние не искаме да има допитвания, е некоректно, защото допитвания може да има по въпроси, които са от компетентността на Народното събрание, с изключение на онези, които не могат да бъдат поставени”, обясни тя.
Киселова допълни, че Министерският съвет има компетентността за присъединяването на страната ни към еврозоната, а не парламента към този момент. Парламентарният шеф подчерта, че въпросът за референдума не е политически, а правен. Александър Иванов от ГЕРБ-СДС заяви от парламентарната трибуна, че държавите в еврозоната са с по-ниска инфлация, отколкото държавите, които са извън нея. По думите на депутата с приемането на единна европейска валута икономиката ще получи силен тласък.
Поради изтичането на работното време депутатите не стигнаха до гласуване на проекторешението.