Стабилната китайска икономика продължава успешно да се развива

БВП на Китай за първото полугодие на 2024 г. се е увеличил с 5,3%, демонстрирайки силна устойчивост на фона на сложната глобална среда
Китайската икономика отбеляза солиден ръст от 5,3% през първата половина на 2025 г. Това се вижда от данните, публикувани от Националното статистическо бюро (НСБ). Демонстрирайки силната си устойчивост на втората по големина икономика в света въпреки сложната глобална среда, отбелязва китайското англоезично издание „Глобъл таймс“. Само през второто тримесечие икономиката на Китай се разшири с 5,2% в сравнение със същия период на миналата година, като леко се забави спрямо ръста от 5,4%, регистриран през първото тримесечие, посочва „Глобъл таймс“. Китайската икономика устоя на натиск и дори отбеляза стабилно подобрение въпреки предизвикателствата, коментира изданието. Производството и търсенето са нараствали стабилно, заетостта като цяло също е стабилна, доходите на домакинствата са продължили да се увеличават, новите двигатели на растеж отбелязаха стабилно развитие, а висококачественото развитие направи нови крачки, спомагайки за осигуряване на цялостна социална стабилност, посочва Националното статистическо бюро на КНР.
Като цяло с по-проактивните и ефективни макрополитики, влезли в сила през първата половина на годината, националната икономика поддържа стабилен растеж с добър импулс, демонстрирайки силна устойчивост и жизненост, каза Шен Лайюн, заместник-ръководител на НБС.
Стабилният растеж от 5,3%, постигнат през първата половина на 2025 г., държи Китай на добър път към постигане на целта си за цялата година от около 5 процента растеж, посочват редица анализатори. Това представяне служи и като пряко опровержение на песимистичните прогнози на някои чуждестранни медии, потвърждавайки силата и устойчивостта на китайската икономика.
С прогнозирания растеж на брутния вътрешен продукт Китай изпревари растежа на повечето големи икономики през 2025 г. и е напът да затвърди позицията си както на двигател на глобалния растеж, така и като източник на стабилност на фона на международната несигурност, отбелязват анализатори.
Акценти на растежа
Продажбите на дребно на потребителски стоки са нараснали с 5% на годишна база до 24,54 трилиона юана през първата половина на годината, докато добавената стойност на промишлените предприятия над определения размер е нараснала с 6,4%, а инвестициите в дълготрайни активи са се увеличили с 2,8%, сочат данните на китайското Национално статистическо бюро.
През първата половина на годината средното ниво на безработица в градовете е било 5,2%, което е с 0,1 процентни пункта по-ниско от това през първото тримесечие, според НСБ.
Производството продължи да служи като ключов двигател на икономическия растеж, подкрепено от стабилното външно търсене. Импулсът от новите качествени производствени сили ставаше все по-очевиден.
Основните икономически показатели също съответстват на устойчивото представяне на външната търговия на Китай.
През първите шест месеца на годината общата търговия със стоки на Китай се е увеличила с 2,9% на годишна база до 3,04 трилиона долара, благодарение на увеличените усилия на страната за оптимизиране на структурата на външната търговия и стабилизиране на икономическия растеж, сочат данните на Главната митническа администрация на Китай. Това показва, че въздействието на краткосрочни фактори като американските тарифи отслабва и с двойната подкрепа на ефективните политики на китайското правителство и силните индустриални основи на Китай външната търговия на страната показва положителна тенденция на възстановяване.
Ху Циму, заместник генерален секретар на „Форум 50“ за интеграция на цифрови и реални икономики, нарече резултатите за второто тримесечие „трудно спечелени“, отбелязвайки, че те отразяват присъщата устойчивост на китайската икономика и продължаващата привлекателност на огромния й пазар. Тази тенденция е силна въпреки нарастващата глобална нестабилност и все по-протекционистичните позиции, подчертани от американските тарифи.
Растежът на брутния вътрешен продукт през първото полугодие отразява силната устойчивост на китайската икономика, подкрепена от нейната всеобхватна индустриална система и огромен пазарен капацитет – и двете от които осигуряват солидна основа за издържане на външни шокове, каза Ху.
Трайна сила и стабилност
Стабилният растеж на Китай идва в момент, когато в много части на света се наблюдават опасения от потенциално забавяне, предизвикано от увеличенията на тарифите. Резултатите от второто тримесечие внесоха така необходимата стабилност в крехката световна икономика, засилвайки ролята на Китай като ключов двигател на глобалното възстановяване, казват експерти.
Световната среда за растеж е под натиск, като пречките пред търговията, прекъсванията на логистиката и покачващите се цени на суровините представляват икономически предизвикателства. Въпреки тези насрещни ветрове експортните резултати на Китай остават в съответствие с очакванията, казва Цао Хепинг, икономист в Пекинския университет.
В същото време процъфтяващите сектори – особено прилагането на цифрови и зелени технологии – доведоха до значителни пробиви в различните индустрии, с бърз напредък в области като превозни средства с нова енергия, автономно шофиране и изкуствен интелект, посочва Цао.
По-специално, китайските компании бързо запълниха празнините в полупроводниковата индустрия въпреки търговските блокажи и санкциите, демонстрирайки скоростта на технологиите на страната, подчертава „Глобъл таймс“.
Фототекст
Растежът на брутния вътрешен продукт на Китай през първото полугодие на 2025 г. отразява силната устойчивост на китайската икономика, подкрепена от нейната всеобхватна индустриална система и огромен пазарен капацитет, способен да издържа на всякакви външни шокове.