Стволовите клетки могат да помогнат в борбата с ХОББ

Регенеративната медицина може да се превърне в средство за забавяне на прогресията на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ). Това мнение изрази пред ТАСС в кулоарите на Отворената седмица на науката БРИКС+ Кирил Зиков, член-кореспондент на Руската академия на науките (РАН) и заместник-директор по изследвания и иновации в Научноизследователския институт по пулмология на Федералната медико-биологична агенция на Русия, цитиран от българския двуезичен вестник “Русия днес – Россия сегоня”.
Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е третата водеща причина за смърт в развитите страни след миокардния инфаркт и рака (предимно рак на белия дроб).
Хроничните симптоми се появяват в резултат на развитието на нарушения в дихателните пътища или алвеолите и включват задух, кашлица и отделяне на храчки. ХОББ се развива постепенно, поради което много пациенти не забелязват проблеми дълго време.
„Основната задача сега е не само да се намерят методи за симптоматично лечение, но и да се разработят начини за забавяне на прогресията на ХОББ. Засега единственият високоефективен начин за забавяне на развитието на заболяването е отказването от тютюнопушене или излагане на други външни инхалационни фактори. Перспективите на регенеративните технологии (включително използването на стволови клетки) за лечение на ХОББ ми се струват много обнадеждаващи“, каза Зиков.
„Възстановяване“ със силите на тялото
Основната идея е да се използват собствените възможности на тялото за „възстановяване“, уточни той. Стволовите клетки (особено мезенхимните) или други специални клетки теоретично могат да заселят увредените бели дробове и да насърчат възстановяването на тъканите – да заздравят стените на алвеолите (въздушните торбички) и малките дихателни пътища, които са увредени при ХОББ, призна Зиков.
„Това е коренно различно от настоящите методи, които само облекчават симптомите (задух, възпаление), но не възстановяват загубеното. Вече има окуражаващи резултати от опити с животни, показващи намаляване на емфизема и възпалението (при опити с клетки). Същевременно трябва да се отбележи, че пътят до широкото приложение е все още много дълъг. Основният проблем е да се създадат „добри условия“ в болните бели дробове за присаждане и работа на въведените клетки, тъй като хроничното възпаление и разрушената тъканна структура силно им пречат“, обясни член-кореспондентът на Руската академия на науките.
Днес изследователите работят върху комбинирани подходи за борба с ХОББ, например като първо потискат възпалението с помощта на стандартни или нови методи, а след това въвеждат клетки или стимулират собствените стволови клетки на пациента със специални сигнални вещества. „Въпреки че все още сме далеч от масовата употреба, изследванията се провеждат активно и целта е не просто да се забави ХОББ, а да се даде шанс за истинско възстановяване на белите дробове“, каза в заключение ученият.
Седмица на науката в Бразилия
Отворената седмица на науката БРИКС+ се проведе като част от международния фестивал „Наука 0+“ в Рио де Жанейро от 30 юни до 7 юли в навечерието на срещата на върха на БРИКС. Тя се организира от руското Министерство на образованието и науката, Московския държавен университет „Ломоносов“ с подкрепата на Руската академия на науките, както и от правителството, кметството на града и Федералния университет в Рио де Жанейро.
Международният фестивал „Наука 0+“ (Nauka 0+) се провежда от 2006 г. по инициатива на ректора на Московския държавен университет Виктор Садовничи. Днес това е един от най-големите образователни проекти в областта на популяризирането на науката в света. През 2025 г. фестивалът ще се проведе в десет страни. „Наука 0+“ е ключово събитие от Десетилетието на науката и технологиите в Русия, обявено през 2022 г. от президента на Руската федерация. Отворените седмици на науката на страните от БРИКС (BRICS science week 0+) и Отворените седмици на науката на руските градове (Open science week 0+) са сред събитията на федералния проект „Популяризация на науката и технологиите“ на държавната програма „Научно-технологично развитие на Руската федерация“.