Свързване на човешкия ум с машините: Потенциалът на интерфейсите мозък – компютър
Ново сътрудничество между Източнокитайския университет по наука и технологии (ECUST) и китайския технологичен гигант „Бейдоу“ разработи иновативен подход, който ни приближава към мечтата за контрол над различни машини само чрез силата на мисълта. Екипът по разработката комбинира изходни системи за мозъчно-езиково взаимодействие с големи езикови модели (LLMs). Тази конфигурация използва един интерфейс мозък-компютър (BCI), който се адаптира към различни приложения и потребителите могат да постигат целите си, без да бъдат ограничени от езика или управлението.
Иехнологията нтерфейс мозък – компютър може би преди години звучаха като мечта, излязла от някоя научно-фантастична творба. Те обаче се радват на доста голямо практическо развитие в последните години, като все повече екипи сериозно се занимават с напредването на тази технология.
Такива технологии могат да се прилагат в различни сфери, включително медицинска рехабилитация след инсулт, помощни технологии за комуникация, имерсивни игри, когнитивни изследвания, персонализирано обучение и други. Естествената цел на тези научни разработки е да повишават човешките способности и подобряват качеството на живота.
В един сценарий за умно жилище, който екипът от Източнокитайския университет по наука и технологии представи, пациент с парализа може да контролира различни системи като телевизор и музика само чрез своя интерфейс мозък – компют. Освен демонстрациите в умно жилище, екипът на университета работи и върху обучение на допълнителни сценарии, като система за контрол на дрон, съобщи неотдавна Радио Китай за чужбина.
Новото в сътрудничеството между университета и „Бейдоу“ е в областта на интегрирането с големи езикови модели и особено на модела Ernie Bot – най-добрия изкуствен интелект на китайския интернет гигант досега. Вече не е нужно да се създава специфичен интерфейс – той автоматично се генерира от изкуствения интелект и е готов за моментална употреба. Езиковия моделът Ernie преобразува нуждите на потребителя в машинен формат, който може да се изпълни. Тази способност за разсъждение позволява на системата автоматично да създаде най-подходящия конфигурация за комплексни изисквания за управление на устройства.
Технологиите в сферата на интерфейсите мозък – компютър все още са далеч от широко разпространена ефективна употреба. Налага се да изчакаме тяхното постепенно навлизане на пазара и да експериментираме търпеливо, така че технологиите да реализират своя пълен потенциал в правилната насока.
В момента повечето от тези технологии са фокусирани върху медицински приложения. Например, едно от основните медицински приложения е за пациенти с амиотрофична латерална склероза (ALS), които са неспособни да комуникират.
„Дори малко увеличение на техните способности може значително да подобри качеството им на живот, като им даде ново „крило“ за комуникация“, казва професор Гао Сяожон от университета „Цинхуа“. Според него технологията интерфейс мозък – компютър има потенциала да издигне хората от базово ниво 100 до ниво 300, създавайки „свръхчовешки“ способности. Тези подобрения могат да усъвършенстват физическите способности, възприятията, емоциите и когнитивните процеси. Но етичните съображения ограничават тяхната употреба, тъй като злоупотребата би могла да доведе до социално неравенство и доста сериозни последици.
Професор Дзин Дзин, водещ на проекта на Източнокитайския университет по наука и технологии, признава потенциала на това поле. „Може да се каже, че системата може да помогне на хората да превърнат мислите си в действия с просто намерение. Но за момента не искам да философствам прекалено. Ние просто предлагаме решение на един много актуален проблем, като правим още една стъпка напред.“
По-рано през август тази година клинични изпитвания демонстрираха ефективността на китайската система за мозъчно-компютърен интерфейс, а китайски учени работят за ускоряването на навлизането й на пазара. Човек, който ползва интерфейс мозък – компютър, разработен от екип на университета „Цинхуа“, вече може да управлява компютър и инвалидна количка само с мисъл. Този успех подчертава потенциала на технологията. През декември 2023 г. беше имплантиран безжичен, минимално инвазивен интерфейс мозък – компютър на 35-годишен пациент, който е парализиран от години след автомобилна катастрофа.
Друг пациент, който е бил парализиран в продължение на 14 години, също получи имплант през 2023 г. и сега може да контролира екзоскелетна ръкавица чрез мисълта си, възстановявайки някои функции на ръката си. Тези постижения потвърждават ефективността на различните системи за интерфейс мозък – компютър, разработени през последните години. В бъдеще екипът планира разширяване на клиничните изпитвания с цел осигуряване на търговски жизнеспособни услуги за повече пациенти. Всичко това, разбира се, след одобрение от регулаторните органи.
Технологията за интерфейс мозък – компютър установява пряка връзка между нервите на мозъка и външни устройства, улеснявайки обмена на информация и функционалната интеграция. С напредването на тези технологии се очаква те да революционизират рехабилитацията и да подобрят качеството на живот на хора с неврологични състояния. С непрекъснати изследвания и развитие в този сектор, можем да очакваме все повече иновативни приложения, които да се възползват от силата на ума, водейки до пробиви в различни области като медицина, комуникация и развлекателна индустрия.