СЗО: Ваксините са спасили над 150 милиона живота за последните пет десетилетия

СЗО: Ваксините са спасили над 150 милиона живота за последните пет десетилетия. Това се казва в изявление на СЗО по повод старта на Световната имунизационна седмица. Тя започна днес (24.04.) и ще продължи до 30.04., като целта и е да популяризира животоспасяващата сила на имунизацията за предпазване на хора от всички възрасти от болести, предотвратими чрез ваксинация.
“Ваксините са спасили повече от 150 милиона живота през последните пет десетилетия“, казва още генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейесус.
И допълва: “Съкращенията на финансирането за глобално здравеопазване поставят под риск тези трудно спечелени постижения. Огнищата на болести, предотвратими чрез ваксини, се увеличават по целия свят, излагайки на риск живота на хората и излагайки страните на увеличени разходи за лечение на болести и реагиране на огнища. Страните с ограничени ресурси трябва да инвестират в интервенции с най-голямо въздействие – и това включва ваксини”.
Съвместните усилия на СЗО, УНИЦЕФ, Gavi и партньори са помогнали на много страните да разширят достъпа до ваксини и да укрепят имунизационните системи чрез първичната здравна помощ, дори и пред лицето на нарастващите предизвикателства. Всяка година ваксините спасяват близо 4,2 милиона живота срещу 14 заболявания – като близо половината от тези животи са спасени в Африканския регион.
От СЗО разказват, че ваксинационните кампании са довели до елиминирането на менингит А в африканския пояс на менингита, докато нова ваксина, която предпазва от пет щама на менингит, е обещаваща за по-широка защита, като се полагат усилия за разширяване на употребата ѝ за реагиране при епидемии и превенция.
Постигнат е напредък и в намаляването на случаите на жълта треска и смъртните случаи чрез увеличаване на обхвата на рутинната имунизация и запасите от ваксини за спешни случаи, но последните огнища в Африка и в региона на Северна и Южна Америка подчертават рисковете в райони без регистрирани случаи в миналото, ниското обхват на рутинната ваксинация и пропуските в превантивните кампании.
Освен това, през последните две години се наблюдава значителен напредък в други области на имунизацията, казват още СЗО. В африканския регион, който е с най-високата тежест на рака на маточната шийка в света, обхватът на ваксината срещу HPV почти се е удвоил между 2020 и 2023 г. от 21% на 40%, което отразява съгласувани глобални усилия за елиминиране на рака на маточната шийка. Напредъкът в имунизацията включва и увеличаване на глобалното обхват на пневмококови конюгирани ваксини, особено в региона на Югоизточна Азия, наред с въвеждането им в Чад и Сомалия, страни с висока тежест на заболяването.
Друг важен етап е въвеждането на ваксини срещу малария на субнационално ниво в близо 20 африкански страни, което полага основите за спасяването на половин милион допълнителни живота до 2035 г., тъй като все повече страни приемат ваксините и разширяването на разпространението им се ускорява като част от инструментите за борба с маларията.