Тайконавти от станция „Тиенгун“ отговарят на въпроси на млади български приятели на Китай
В поредицата различни прояви за отбелязване на 75-ата годишнина от установяването на българо-китайските дипломатически отношения през тази година се вписа още една впечатляваща нова инициатива, насочена към най-младите приятели на Китай в България. Посолството на КНР, Институтът за космически изследвания и технологии и Българската академия на науките преди дни поканиха ученици и студенти, интересуващи се от космонавтиката, да присъстват на събитието „Разговор с тайконавти – пътуване в Космоса“. Събитието бе посветено на 75-годишнината от дипломатическите отношения между България и Китай, 155-годишнината от създаването на БАН и 45-годишнината от полета на първия български космонавт Георги Иванов.
Голямата зала на БАН едва побра официалните лица, представители на Института за космически изследвания и технологии и множеството български младежи, желаещи да участват в необикновената среща с тримата китайски тайконавти от сегашния екипаж на китайската космическа станция „Тиенгун“ (Небесен дворец“) и да чуят техните отговори на поставените им предварително въпроси.
Сред официалните гости бяха Росица Кирова, зам.-председател на 50-ото народно събрание, проф. Андрей Чорбанов, зам.-председател на 50-ото народно събрание, акад. Николай Витанов, зам.-министър на образованието и науката.
След като приветства гостите и участниците в събитието, Н. Пр. посланикът на КНР г-жа Дай Цинли подчерта, че Китай все повече се отваря към света, задълбочавайки международния обмен и сътрудничество в науката. Към ноември 2023 г. Китай е подписал над 150 междуправителствени споразумения за сътрудничество в космическата сфера с повече от 50 държави и международни организации.
Китайската космическа станция вече е напълно изградена и е преминала към етап на рутинна експлоатация. Девет проекта от 17 държави и 23 организации, включително от Швейцария, Полша, Германия и Италия, са първите избрани за провеждане на научни експерименти на борда на станцията и опитите вече се извършват в орбита.
Спирайки се на отношенията с България, посланик Дай Цинли посочи, че през последните години политическите отношения между двете страни се развиват стабилно, икономическо-търговското сътрудничество, както и културният обмен стават все по-интензивни, а взаимодействието в областта на научно-технологичните иновации непрекъснато се засилва.
С поглед към бъдещето, Китай е готов да продължи да се стреми към обединение и сътрудничество, като насърчава и прилага принципите за открито, справедливо, безпристрастно и недискриминационно международно научно-технологично сътрудничество. Китайската космическа станция е отворена за всички държави членки на ООН, като приветства участието на колеги от целия свят в мисии, съвместно провеждане на експериментални изследвания и консултации за подбор и обучение на космонавти. Това отбеляза посланикът и допълни: „Бих искала да използвам тази възможност, за да споделя с вас една добра новина. Според новите разпоредби, от днес в полунощ пекинско време, гражданите на България с обикновени паспорти могат да влизат в Китай без необходимост от виза за бизнес, туризъм, посещение на роднини и приятели, обменни визити или транзитно преминаване за период до 30 дни. Това значително ще улесни по-нататъшното взаимно разбирателство между народите на Китай и България и ще създаде условия за повече обмен и сътрудничество.
Накрая бих искала да се обърна към всички ученици и студенти, присъстващи днес тук. Надявам се, че това събитие да бъде за вас начало на задълбоченото опознаване на Китай и че ще продължите традиционното приятелство между нашите две страни. Също така ви пожелавам да вземете за пример космонавтите Георги Иванов и Александър Александров, както и учените академик Димитър Мишев, академик Цветан Цветков и проф. Виден Табаков, и да се превърнете в наследници на българската космонавтика. Очакваме с нетърпение да видим третия български космонавт, който да полети в Космоса заедно с китайските тайконавти“.
До организаторите на събитието и участниците в него получиха послания и поздравителни адреси от президента на България Румен Радев, от председателя на БАН Юлиан Ревалски, от първия български космонавт Георги Иванов и др.
България и Китай имат потенциал да създават иновативно партньорство, което не само да ускори технологичния напредък, но и да даде възможност на младите хора да развият таланта си и да изградят своето бъдеще, заявява президентът Румен Радев. На китайските тайконавти пожелавам много успешни мисии, крепко здраве и да продължат да се наслаждават на българската космическа храна, докато покоряват нови хоризонти. Президентът благодари на учените от БАН за организирането на събитието.
Пристигналият специално от Пекин проф. Дан Уей, специалист по изследванията за развитие на космическите проекти на Китай, изнесе интересна лекция за Космоса и възможностите за неговото овладяване в интерес на човечеството, която задълбочи знанията на младите български фенове на космонавтиката. В лекцията си директорът на Института за космически изследвания и технологии към БАН проф. Георги Желев се спря на различните етапи в развитието на българската наука за Космоса и полетите на Георги Иванов и Александров. Той напомни, че България е трета след САЩ и Русия страна, създател на храна за космонавти. Кулминация на събитието бяха зададените от младежите въпроси и отговорите на тримата тайконавти от борда на станцията Цай Сюдзъ, Сун Линдун и Уан Хаудзъ. Те съобщиха, че за 6 месеца по време на тяхната мисия те трябва да изпълнят общо 90 научни експеримента. Посочени бяха и някои опити, които те трябва да направят с растения. Отговориха и как протича ежедневието им, как използват различните технически устройства, как се справят с хигиенните си нужди, каква е храната им и как се хранят в условията на безтегловност. Когато заговори за хранене, бордният инженер г-жа Уан Хаодзъ с усмивка на уста каза, че тя и двамата й колеги много харесват българската космическа храна.
След видеомоста с тайконавтите за феновете на китайската космонавтика имаше викторина с награди. А наградите за участвалите в задаването на въпросите към тайконовтите раздаде лично посланикът на Китай Н. Пр. Дай Цинли.
Любомир МИХАЙЛОВ