The Intercept.: САЩ вече въоръжават неонацисткия батальон “Азов”
Миналата седмица администрацията на Байдън заяви, че ще позволи на бригадата “Азов”, украинска военна част, да получи американско оръжие и обучение, освобождавайки я от наложената забрана, наложена в отговор на някои опасения, че е извършила нарушения на човешките права и има връзки с неонацисти.
Снимка, публикувана от самото звено обаче предполага, че САЩ са осигурявали подкрепа за “Азов” още през декември миналата година.
Снимката, заедно с изявленията на американската администрация, подчертава неясния характер на забраната за доставка на оръжие и как е била прилагана от САЩ през цялото време. Два механизма забраняват оръжейната помощ: закон, минал през Конгреса, който специално забранява помощта за “Азов”, и така нареченият закон Лийхи, който блокират подкрепата за отделни военни части, отговорни за сериозни нарушения на човешките права.
Държавният департамент заяви този месец, че доставките на оръжия ще продължат след проверка по закона Лийхи, но не коментираха дали забраните по този закон са били прилагани досега. Забраната на Конгреса, според САЩ, не важи, защото се отнася до батальона „Азов“, който е само предшественик на бригадата „Азов“. Първоначалното звено е било подложено на проверка за нарушения на човешките права и връзки с неонацисти, както и с движения, които пропагандират превъзходство на бялата раса.
САЩ не изясниха кога е започнала забраната, но заместник-командир на “Азов” и медийни репортажи показват, че някакъв вид ограничение е в сила от близо десетилетие – въпреки че забраната на Конгреса важи едва от 2018 г.
„Имаше искане за доставка на оръжие за 12-та бригада от специалните сили, която бе подложена на проверка по закона на Лийхи и бе установено, че отговарят на условията“, каза говорител на Държавния департамент пред “The Intercept”. Това предполага, че процесът на одобрение не се е сблъскал с никаква забрана . (Държавният департамент не отговори на въпроси, изискващи яснота дали случаят е такъв).
Бивш американски висш служител заяви, че заради неясната история на реорганизациите и официалния статут на звеното, Държавният департамент трябва да обясни по-добре решенията си.
„Като се има предвид историята на полка „Азов“, батальона „Азов“ и бригадата „Азов“, Държавният департамент трябва да предостави по-подробна обосновка за констатацията, че бригадата отговаря на условията съгласно закона Лийхи“, заяви Чарлз Блаха, бивш директор на Службата по сигурността и правата на човека на Държавния департамент пред The Intercept. „Моето предположение е, че отделът е установил, че бригадата е „нова единица“, която се различава от батальона и полка. Ако това е вярно, Министерството трябва да го потвърди”.
Обучение за специални операции на САЩ
Ограниченията върху военната подкрепа на САЩ може да са били в сила, още когато официалният канал в “Телеграм” на бригадата „Азов“ и акаунтът им в туитър обявиха през март, че личният състав на звеното наскоро е завършил американско военно обучение. Курсът за гражданско-военно сътрудничество е бил предоставен от Командването на специалните операции на САЩ в Европа или SOCEUR, според публикациите.
Една от приложените снимки показва капитан от звеното “Азов”, на когото е връчен сертификат от декември 2023 г. от човек със замъглено лице в американско военно облекло. Втора снимка показва група хора в американско военно облекло, държащи американско знаме до група от няколко десетки други, някои от които държат знаме с отличителните знаци на “Азов”.
Говорителят на Министерството на отбраната Тим Горман не пожела да коментира обучението на SOCEUR, включително дали е законно или не, и насочи “The Intercept” към Държавния департамент. (Самата бригада на “Азов” не отговори на молба за коментар.)
Държавният департамент също отказа да отговори на многократните въпроси относно военното обучение и неговата законност и дали е имало друго военно обучение от страна на САЩ за “Азов”, преди проверката по закона Лийхи.
Говорителят каза пред “The Intercept”, че не са открили доказателства за извършване на нарушения на човешките права от бригадата Азов, които биха забранили американската помощ съгласно закона Лийхи.
Русия се опитва да дискредитира бригадата “Азов”, каза говорителят на Държавния департамент, като я смеси с нейния предшественик, милицията на батальона “Азов”. Батальонът „Азов“, който е под санкции на Конгреса, беше включен в Украинската национална гвардия през 2014 г., след което претърпя още няколко реорганизации, преди да стане бригада през 2023 г. Други изразиха загриженост заради пропагандата срещу „Азов“, посочвайки, че Русия преувеличава своите твърдения за нацисти в Украйна, за да оправдае инвазията си.
„Милицията беше разформирована през 2015 г. и съставът на днешната бригада на специалните сили “Азов” е значително по-различен“, отбеляза говорителят. Междувременно друг говорител каза: „Батальонът беше разпуснат през 2014 г. и Съединените щати никога не са предоставяли военна помощ на „батальона Азов“.
Тъй като Държавният департамент разчита на разграничението между „батальона“ и „бригадата“, за да заобиколи санкциите на Конгреса, някои представители се опитват да затвърдят законовата забрана за военна подкрепа на “Азов”. През последните дни предложените бюджетни средства за това бяха актуализирани.
„Никакви средства по силата на този закон, не могат да бъдат използвани за предоставяне на оръжия, обучение, разузнаване или друга помощ на батальона “Азов”, Трета щурмова бригада или която и да е приемна организация“, гласят новите правила. Става въпрос за бригада, създадена от ветерани от батальона “Азов”, както и за самата бригада „Азов“. Навите правила обаче се отнасят единствено до батальон “Азов”.
Бивш служител на Камарата на представителите, участвал в опитите за забрана на подкрепата за “Азов”, пожелал анонимност поради страх от заплахи от страна на групата, каза пред “The Intercept”: „Фактът, че Конгресът се движи толкова бързо, за да потвърди, че забраната наистина се отнася за „организации-наследници“ като полк „Азов“, бригада „Азов“ или каквото и да било друго, на което могат да променят името, показва, че гледната точка на Белия дом не издържа на критика.“
Чувствително различен?
Обосновката на Държавния департамент за вдигането на забраната върху оръжията се основава на тяхното твърдение, че съставът на батальона и бригадата е чувствително различен. Тази констатация се опитва да приложи закона Лийхи, който позволява разграничението между стара и „фундаментално различна военна част“, като се опира на промени в ръководството и начина на поведение.
И все пак в “Азов” има значителна приемственост и докато законът Лийхи се занимава с правата на човека, позоваването на Държавния департамент на този закон не покрива идеологическата обосновка на забраната на Конгреса за трансфер на оръжие, обучение и друга помощ на батальона “Азов”.
Командирът на “Азов” Денис Прокопенко и заместник-командирът Святослав Паламар, например, са останки от първоначалната милиция на батальона. И заедно с други високопоставени членове на “Азов”, те са свързани с белите расистки и неонацистки идеологии, както украинският журналист Лев Голинкин написа в “The Nation” миналата година.
Предположението, че батальонът е „разформирован“, а бригадата е „значително различна“, се подкопава от твърденията на самото военно поделение. Страницата на техния уебсайт отбелязва тяхната десета годишнина. „Това е пътят от няколко десетки доброволци, които имаха само мотивация и вяра в справедливостта, до бригада със специално предназначение – едно от най-ефективните звена на отбранителните сили“, се казва в него.
Друга биографична страница предполага, че батальон „Азов“ всъщност никога не е бил разпуснат, а е включен в официалната украинска военна структура. „На 17 септември 2014 г. със заповед на министъра на вътрешните работи на Украйна батальонът „Азов“ е реорганизиран и разширен в милиционерски полк със специално предназначение „Азов“ на МВР“, се казва на страницата. „На 11 ноември министърът на вътрешните работи на Украйна подписа заповед за преминаване на полка „Азов“ към Националната гвардия на Украйна с по-нататъшното му комплектуване до бойния стандарт на бригадите на Националната гвардия.
Джош Пол, бивш директор в Бюрото по военно-политически въпроси на Държавния департамент, който подаде оставка в знак на протест срещу политиката на администрацията по отношение на войната на Израел в Газа, каза пред “The Intercept”, че не знае за никакви постоянни ограничения спрямо Азов. Той си припомни разговор с експерти по темата, които го осведомили, че Държавният департамент няма никакви притеснения по въпроса и доколкото им е известно, звеното получава военна помощ поне от 2022 г. „Моето разбиране е, че те наистина са различни части“, каза той, добавяйки, че не е видял никакви доказателства, докато е бил в Държавния департамент, които да предполагат, че на бригадата „Азов“ трябва да бъде забранено да получава военна помощ.
Украински официални лица, от своя страна, намекнаха пред “Вашингтон пост””, че наистина има забрана, която украинският външен министър Дмитро Кулеба е поставил под въпрос пред държавния секретар Антони Блинкън миналия месец. (Джош Пол каза, че „се случва нещо странно, но моят ясен спомен е, че не е имало ограничение, така че не съм сигурен за какво говорят украинците.“)
Преди два месеца – след появилите се снимки в социалните медии, показващи обучението – Прокопенко, командирът на “Азов”, каза в туитър, „Азов” все още е в черния списък за получаване на каквато и да е помощ от САЩ“. В публикация от май Прокопенко се оплака, че “Азов” се е сражавал за защита на Мариупол през 2022 г. с ограничени ресурси и остарели оръжия поради забраната на Конгреса за помощ – което показва, че е имало законови санкции срещу звеното по това време.
„Реалността е, че в момента има забрана американските оръжия и обучение да отиват в частите на Азов“, каза бившият служител на Камарата на представителите. „Ако Белият дом иска да въоръжи и обучи най-свързаната с неонацистите група в Украйна, той трябва да настоява Конгресът да премахне забраната.“
„Това обаче може да е голям въпрос, тъй като в момента Конгресът се стреми да засили закона, вместо да го отслаби.“
Превод за “Гласове” Юлия Семир Ал-Хаким