Тласък, а не шок, или как Китай партнира с други развиващи се страни за икономическо издигане
„За да се изправите, помогнете и на другите да се изправят; за да успеете, помогнете и на другите да успеят“
Както съобщава „Синхуа“, някои западни политици бяха доста активни в опитите си да дискредитират Китай, измисляйки приказки и разпространявайки дезинформация, варираща от „заплаха от Китай“ до „колапс на Китай“ и „Пик за Китай“. Последното им обвинение е, че Китай изнася своя „свръхкапацитет“ и застрашава производствените индустрии на развиващите се страни, причинявайки това, което те наричат „Китайски шок 2.0“.
Това обвинение е рязко отклонение от реалността.
Китай, след като отбеляза бърз растеж през последните десетилетия, се превърна във втората по големина икономика в света и остава ангажиран член на Глобалния юг.
Изправени пред подобни предизвикателства в стремежа си към развитие, Китай и други развиващи се страни са естествени партньори, които се фокусират върху стимулирането на растежа и подобряването на поминъка.
За разлика от твърденията на някои западни политици, развитието на Китай не е заплаха за други страни. Вместо това, той е извор на възможности за света. По-важното е, че пътят към развитие на Китай предостави емпирични прозрения и увереност на други развиващи се нации, проправящи своите собствени пътища на развитие.
Статистиката разкрива значителната роля на китайските инвестиции в страните партньори на инициативата „Един пояс, един път“. До края на 2023 г. преките китайски инвестиции в тези страни надхвърлиха 300 милиарда щатски долара, като китайските компании сключиха договори за проекти на стойност над 1,4 трилиона долара.
До края на юни м. г. Китай е изградил повече от 100 отвъдморски зони за икономическо и търговско сътрудничество в 46 страни, като е допринесъл с повече от 13,3 милиарда долара под формата на данъци и такси усвоявани от приемащите страни.
Капиталът, технологиите и рентабилното оборудване от Китай изиграха жизненоважна роля за улесняване на индустриалната трансформация и икономическия растеж в страните партньори.
Междувременно Китай активно приема качествени продукти от развиващия се свят, споделяйки възможностите на огромния вътрешен пазар на Китай.
Китай е най-големият експортен пазар за 44 държави и региони и се нарежда сред първите пет експортни пазара за 104 страни и региони. Само през 2023 г. Китай е внесъл стоки на стойност 2,56 трилиона долара, осигурявайки позицията си на втория по големина вносител на стоки в света за 15-а поредна година.
Противно на твърденията, че се стреми към търговски излишък, Китай активно отваря своя пазар по-широко. От 1 декември м. г. Китай предостави нулево тарифно третиране на всички тарифни продукти от най-слабо развитите страни, с които има дипломатически отношения, превръщайки се в първата голяма развиваща се страна и първата голяма икономика, която направи това.
Китай също беше домакин на China International Import Expo, първото в света национално изложение от този вид, в продължение на седем последователни години, постигайки кумулативен обем на търговията от над 420 милиарда долара.
Освен това Китай е посветен на разширяването на екологичното и иновативно сътрудничество с развиващите се страни, задвижвайки зеления преход и изграждането на капацитета на тези страни.
В рамките на инициативата „Един пояс, един път“ Китай стартира, в сътрудничество с партньорските страни, няколко платформи за обмен и сътрудничество за зелено развитие, подписа 52 документа за сътрудничество Юг-Юг относно изменението на климата с 42 развиващи се държави и изпълни повече от 80 мерки за усъвършенстване и адаптиране на проекти за изменението на климата. Построените в Китай слънчеви и вятърни електроцентрали вече са позната гледка в развиващия се свят.
Китай възприема непредубеден подход към международното научно сътрудничество, като работи за укрепване на научния и технологичен капацитет на други развиващи се страни чрез съвместни изследвания, трансфер на технологии, програми за сътрудничество в индустриалните паркове и обмен между хората.
От 2013 г. насам Китай е подписал междуправителствени споразумения за научно сътрудничество с повече от 80 страни партньори на инициативата „Един пояс, един път“ и е създал повече от 50 съвместни лаборатории на инициативата, повече от 70 отвъдморски индустриални парка, 9 трансгранични центъра за трансфер на технологии и 10 отвъдморски центъра за научно и образователно сътрудничество.
Сътрудничеството обхваща широк спектър от области от селското стопанство и здравеопазването до информационните технологии до новите енергийни източници и фундаменталните изследвания.
Китай също така спонсорира повече от 10 000 млади учени от страни – партньори на „Един пояс, един път“, за краткосрочни научни изследвания и програми за обмен в Китай. Освен това той е обучил над 16 000 техници и управленски професионалисти от тези страни, снабдявайки ги с уменията и знанията, необходими за стимулиране на иновациите и развитието в родните им нации.
Горните начинания на Китай са с крайната цел да бъдат в полза на хората от развиващите се страни, дадоха ползотворни резултати през годините.
През последните три години китайските компании създадоха 1,1 милиона работни места за приемащите страни в Африка, а поне още един милион работни места се предвижда да бъдат създадени през следващите три години. Сътрудничеството на Китай с Латинска Америка доведе до създаването на близо един милион местни работни места, а Китайско-пакистанският икономически коридор директно осигури
236 000 работни места за местното население.
От прилагането на инициативата Китай помогна на страните партньори да измъкнат над 40 милиона души от бедността.
В Камбоджа, Мианмар, Зимбабве и Джибути голям брой подпомогнати от Китай „малки и красиви“ проекти за препитание като сондиране на кладенци, жилища, медицински грижи и строителство на селски пътища са осъществени за задоволяване непосредствените нужди на местните общности.
Тези факти и цифри говорят много за ангажимента на Китай да насърчава съвместното развитие с други държави. Някои западни политици поставят под съмнение този ангажимент, предполагайки, че Китай трябва да има скрита цел. Собственият им начин на действие обяснява подозрението им.
Китайската култура поддържа този принцип: „За да се изправите, помогнете и на другите да се изправят; за да успеете, помогнете и на другите да успеят“. Тази философия е в основата на подхода на Китай за насърчаване на приятелство и взаимни интереси.
Китай вярва, че подпомагането на другите е добро и за самите вас. Той подкрепя думите си с конкретни действия и изпълнява ролята си на голяма развиваща се страна.