Уан Хаодзъ – единствената жена инженер на космически полети в Китай
На 30 октомври Китай изпрати трима тайконавти на своята космическа станция „Тиенгон“, за да изпълнят шестмесечната мисия „Шънджоу-19“.
Към командира Цай Сюджъ, който е участвал и в мисията „Шънджоу-14“ през 2022 г., се присъединиха Уан Хаодзъ и Сон Лидон – и двамата родени през 90-те години на миналия век и за първи път астронавти.
Уан Хаодзъ е третата жена тайконавт на Китай и първата жена в Китай, която е инженер на космически полети. Тя управлява техническите системи и отговаря за поддръжката и ремонтите. Преди да се присъедини към екипажа на космическия кораб, тя е работила като ракетен инженер и това й печели прозвището „първия ракетен инженер, който е летял на истинска ракета“.
За разлика от двамата си предшественици, Лиу Ян и Уан Япин, които са били обучавани за пилоти на самолети, 34-годишната Уан Хаодзъ има образование в областта на енергетиката и електроенергетиката, което получава в Югоизточния университет в град Нанкин, провинция Дзянсу, Източен Китай. Тя завършва бакалавърската си степен с отличие и продължава да учи за магистърската си степен плазмена детонация в същия университет.
След дипломирането си през 2015 г. Уан се присъединява към Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии, за да прави изследвания на ракетни двигатели. Тя е избрана за тайконавт през 2020 г.
Уан е родена в окръг Луанпин, провинция Хъбей, Северен Китай, през 1990 г. Баща й е полицай, а майка й – учителка в средно училище. Уан споделя, че именно майка й я вдъхновявала да учи така усилено.
Майката на Уан напуска училище много малка, тъй като семейството й не може да си позволи да изгуби помощта й в земеделието, но тя успява да учи сама успоредно със земеделската работа, приета е в педагогически университет и така успява да стане учител.
Уан си спомня, че се чувствала много притеснена от проучванията си за магистърската си степен, които били в напълно нова за нея област. Тя попитала учителя си дали не може да „не прави толкова трудно изследване, ако няма план да продължи кариера в академичните среди“, и получила отговор, който помни до ден днешен.
„Трябва да работите усилено дори ако не харесвате това, което правите, или може да не придобиете качеството да работите усилено дори когато намерите кариерата, която обичате“.
Работейки като проектант на ракетни двигатели, Уан се радва да изследва и покорява неизвестното. Преодоляването на препятствия й дава, както тя се изразява „огромно чувство на щастие“.
Въпреки че е спечелила провинциални състезания по бягане на дълги разстояния по време на студентските си години и може да се похвали с отлични физически способности, Уан казва, че чувства необходимостта да продължава да разширява границите на физическата си издръжливост и ума си по време на тренировките за астронавти. Едно от най-големите предизвикателства, пред които е изправена, е центрофугата – машина, която симулира интензивна шесткратна гравитационна сила на космически кораб.
Уан споделя пред Централната китайска телевизия, че първия път, когато е тренирала в машината, се е чувствала неспособна да диша, сякаш дробовете й са били разкъсани.
Но тя побеждава инстинкта си да натисне алармата, която държала, единствено с помощта на силната си воля. Тя казва, че преди това алармата никога не е звъняла: „Не мога да бъда първата, която я използва“, казва Уан.
Уан Хаодзъ разказва, че е била отговорна най-вече за предварителните изследвания на нови двигатели и разработване на бъдещи ракети за изследване на дълбокия космос по време на нейната шестмесечна мисия.
Тя ни разказва как при всяка мисия, целият й ум е насочен единствено към това да свърши добра работа. Животът на борда на космически кораб не е лесен. Екипажът на „Шънджоу-19“ ще се заеме с 86 научни и технологични експеримента, покриващи всякакви сфери от опитите за отглеждане на растения в Космоса до генетични експерименти.
„Вървим по неутъпкан път, но това е път, който обичам. Ако е осеян с тръни, ще пробием път през тях. Ако е мрачно и пусто, ще си пазим гърба един на друг“, споделя Уан.