Учени в Самара измислиха начин за борба с космическия боклук
Учени от университета в Самара предложиха космическите отпадъци в опасна орбита да се „издухват“. Това ще избегне аварии и ще удължи живота на станциите и сателитите. Резултатите от изследването вече са представени в Acta Astronautica, съобщи РИА Новости.
Следва да се отбележи, че защитата на космически кораб от отломки се счита за една от най-важните. В края на краищата сблъсък дори с малък боклук може да доведе до големи проблеми. Понастоящем единственият наличен начин за предотвратяване на такъв сблъсък е да се коригира орбитата на космическата станция, или чрез нейните собствени двигатели, или чрез двигателите на космически кораби, закачени към нея.
От 1999 г. насам на МКС са извършени 38 такива маневри, всяка от които изразходва голямо количество гориво. Учени от различни страни са предложили различни начини за защита на устройствата, така че „самарският“ вариант се добавя като друга опция към този пакет.
За какво става дума? Както обясниха руските изследователи на космическата станция да бъде поставено специално устройство, което в случай на опасност може да се откача от „базата“ и да лети насреща към космическите отпадъци. След като се приближи до тях, устройството като сешоар ще насочва струя от електрическия си реактивен двигател към тях и така ще ги „издухва“ от опасна орбита.
„Ако за класическата маневра за коригиране на орбитата на МКС са необходими около 2000 кг гориво, то такава „приставка“ ще изразходва малко повече от 200 кг.“, уточниха авторите на новата разработка.
Учени от цял свят предупреждават за сериозно задръстване и сблъсъци в околоземното пространство. Наличието на около 1 000 000 сателита в ниска околоземна орбита крие рискове. Застрашено е безпроблемното изстрелване на нови спътници, възможни са задръствания и сблъсъци, алармира научно изследване. Според изследването на учените от Университета на Британска Колумбия от 2023 г., предложеният брой сателити е 115 пъти по-голям от броя на действащите сателити, които в момента обикалят около Земята. Данните от изследването бяха публикувани в сп. Space.
Орбитата на Земята вече е претъпкана с десетки хиляди спътници и може да бъде затрупана с още повече в близко бъдеще, което подчертава необходимостта от строги закони за управление на използването на споделеното орбитално пространство, предупреждават учените от цял свят, включително от Русия.