Украйна спира транзита на руски газ през територията си, но с изключения
Съединените щати са допуснали изключение от санкциите срещу “Газпромбанк”, което се отнася до разплащането за газови доставки от Русия, съобщи унгарският външен министър Петер Сиярто.
Той повтори твърдението си от миналия петък, че страната му вече е разработила с партньорите си от региона алтернативна схема за разплащане, която не нарушава американските санкции. Тогава той посети България, след което увери, че транзитът на руски газ през наша територия може да продължи.
От финансовото министерство на Съединените щати не потвърждават информацията за изключение на газовите разплащания от санкциите срещу “Газпромбанк”. Словакия – друг голям клиент на банката – не е получила уведомление за това от Вашингтон, съобщава Ройтерс.
Президентът на Русия Владимир Путин издаде нов указ, с който се уреждат плащанията за руски газ от страна на европейските потребители.
Досега купувачите трябваше да превеждат парите по сметки в “Газпромбанк”, която обаче беше включена в американския санкционен списък и ограниченията срещу нея влизат в сила от утре.
В указа на Путин пише, че до 1 април разплащането за руски газ ще може да става в рубли по сметки на “Газпром” в други руски банки.
Изданието “Комерсант” цитира заместник-директора на газовия гигант Фамил Садигов, който обяснява, че така се дава отсрочка на купувачите да реорганизират работата си с “Газпромбанк” – т.е. или да получат необходимите лицензии за разплащане с тази банка, или пък до тогава да бъдат отменени санкциите срещу нея.
Украйна ще прекрати транзита на руски газ през територията си, за да не позволи на Кремъл да печели от войната, заяви на пресконференция в Брюксел украинският президент Володимир Зеленски.
Петгодишният договор между Москва и Киев за транзит изтича на 31 декември. За удължаването му настоява преди всичко Словакия, която има дългосрочен договор с “Газпром”.
Зеленски уточни, че транзитът през Украйна е възможен, при условие че газът не е руски и трета страна не го е закупила от Русия.
Междувременно президентът на Молдова Мая Санду обвини “Газпром”, че отказва да доставя газ по алтернативни маршрути след спирането на транзита през Украйна.
Русия доставя в Молдова около 2 милиарда кубически метра газ годишно, които захранват електростанция в сепаратистката Приднестровска република. По силата на споразумение с правителството в Кишинев произведеното електричество се продава на достъпна цена на територията на цяла Молдова. Затова спирането на газовите доставки може да предизвика енергийна криза в страната.