Укрепването на „зелените активи“ е един от важните приоритети на Китай

В Пекин генералният секретар на ЦК на ККП и председател на Китайската народна република Си Дзинпин и други държавни и партийни ръководители, заедно с пекинските граждани, участваха в доброволно засаждане на дървета по брега на река Йондин.
По време на събитието Си Дзинпин изтъкна, че в момента процентът на горско покритие в страната е надхвърлил 25%, допринасяйки за около 25% от новите зелени площи в света, и че с непрекъснати усилия, екологичната среда се подобрява значително. Си Дзинпин посочи, че трябва да се обръща внимание на висококачественото изграждане на „по-зелена държава“ и да се използват по-ефективно горските ресурси за развитието на съответните индустрии.
„Доброволното засаждане на дървета се нуждае от действия на целия народ и следващите поколения. Трябва да продължаваме с по-силна отговорност и иновативни начини, за да разширяваме непрекъснато площта и доходите от гората и пасищата“, каза още генералният секретар.
Вземайки лопата, китайският президент Си Дзинпин се присъедини към деца, служители и местни жители в засаждането на дървета на речен бряг в столицата на страната Пекин тази пролет, следвайки традиция, която той спазва като висш лидер на страната в продължение на 13 последователни години. „Доброволното засаждане на дървета е национална инициатива, която трябва да бъде продължена от идните поколения“, каза председателят Си. Той призова за обединяване на сили, за да се изгради красив Китай и да се направи страната още по-зелена чрез усилия за залесяване.
Решителната екологична ангажираност на Си да засажда дървета вдъхнови китайските граждани – държавни служители и обикновени хора – да се включат активно в инициативата за залесяване на Китай и да подкрепят зелената трансформация на нацията и усилията за опазване на околната среда. Китай определи 12 март за Национален ден за засаждане на дървета през 1979 г. и стартира национална кампания за доброволно засаждане на дървета през 1981 г. Благодарение на десетилетия на постоянство в своето залесяване, Китай е в челните редици на глобалните усилия за озеленяване на планетата, като допринася за приблизително една четвърт от новите зелени площи в света от 2000 г. насам. „Увеличаването на зеленото покритие ще донесе по-големи сили за развитие, а засаждането на дървета означава засаждане на бъдещето“, каза китайският лидер.
Когато работеше в източнокитайската провинция Фудзиен, напомня агенция „Синхуа“, Си Дзинпин инспектира окръг Чантинг, планински район, който някога е бил засегнат от силна ерозия на почвата, на пет отделни случая, за да засили работата по контрола на ерозията на почвата. „Като цяло горските ресурси на Китай все още са оскъдни и неговата екологична система остава уязвима“, каза Си, когато участва в друга дейност по засаждане на дървета в Пекин през 2013 г. През 2017 г. Си даде инструкции за механизираната горска ферма Saihanba в провинция Хъбей, най-голямата изкуствена плантация в света, и похвали „чудото“ на залесяването, постигнато от местни работници. Той посети горските рейнджъри на фермата четири години по-късно, призовавайки усилията за поддържане на ролята на мястото като екологичен подслон.
Идеите на Си Дзинпин за екологичната цивилизация насочват страната към зелено бъдеще с разширено горско покритие, подобрена жизнена среда и по-устойчив път за икономиката. Страната сега може да се похвали с обща горска площ от 283,7 милиона хектара, като горското покритие надхвърля 25 процента от общата земна площ – спрямо 12 процента в началото на 80-те години. Китай също е дом на най-голямата обща горска площ в света, създадена от човека. Само през 2024 г. Китай е засадил 4,45 милиона хектара дървета и е подобрил 3,22 милиона хектара пасища. Екологичната среда продължава да се подобрява, факт, който беше пряко и осезаемо усетен от хората, отбеляза Си Дзинпин. Много места в Китай също са усетили, че средата им на живот се подобрява, благодарение на екологичното мислене на китайския лидер. До 43,32 процента от застроените площи в китайските градове са били покрити с растителност към миналата година, като парковото пространство на глава от населението достига 15,65 квадратни метра.
В началото на лятото на 2023 г. председателят Си посети държавна горска зона в автономен регион Вътрешна Монголия, за да научи за напредъка на Програмата за защитени гори от три Севера (TSFP), най-голямата програма за залесяване в света, която се занимава с опустиняването в Северозападен, Северен и Североизточен Китай. До 2050 г. залесителната площ на програмата се предвижда да обхване над 4 милиона квадратни километра в 13 провинции, което представлява 42,4 процента от общата площ на страната. Изчислено е също така, че приблизително 15 милиона души в районите, обхванати от TSFP, са се измъкнали от бедността чрез развитие на горско стопанство и отглеждане на плодове, тъй като засаждането на дървета също носи икономически ползи и по-екологично развитие. „Залесяването трябва да носи повече ползи за хората“, каза Си на събитието в четвъртък, подчертавайки необходимостта от по-голям акцент върху подобряването на управлението на горите и екологичното качество на пасищата, както и върху насърчаването на съответните индустрии.
Си подчерта концепцията за „зелен БВП“ през 2021 г., когато се присъедини към законодателите, за да обсъдят въпроси от национално значение на годишните срещи на Китай с „две сесии“. По време на дискусията Джоу Иже, работник в горско стопанство от Вътрешна Монголия, сподели своите история: Фермата, в която той е работил, напълно изоставя производството на дървен материал, премествайки фокуса си върху опазването на околната среда. Той каза, че във фермата се появяват повече диви животни и изследванията показват, че екосистемите на горите и влажните зони там са се превърнали в източник на богатство. „Поддържането на добра екологична среда има огромна стойност“, каза Си по този повод. Миналата година производството на горското стопанство и ливадите в Китай възлиза на 10,17 трилиона юана (около 1,42 трилиона щатски долара), а секторът на екотуризма отбеляза 9,1 процента годишен ръст на броя на туристите.
В допълнение към опазването на водата, стимулирането на икономическите ползи и увеличаването на производството на зърно, горите също служат като абсорбатори на въглерод, според Си. Годишният капацитет за поглъщане на въглерод от горите и пасищата в Китай надхвърли 1,2 милиарда тона еквиваленти на въглероден диоксид, класирайки се на първо място в световен мащаб и осигурявайки силен и екологичен тласък на глобалната борба срещу изменението на климата и влошаването на околната среда.
В отговор на глобалната кампания за засаждане на дървета на Световния икономически форум през 2022 г.
Китай обяви, че ще засади 70 милиарда дървета в рамките на едно десетилетие, като същевременно засили горските си въглеродни абсорбатори и подобри опазването на съществуващите горски ресурси. Като подчерта забележителния напредък на Китай в залесяването, президентът Си предупреди, че общите ресурси на страната от гори и пасища, както и ползите, които те предоставят, остават недостатъчни по отношение на количество и качество. Страната трябва да положи повече усилия за ефективно справяне с важни проблеми и да се справя още по-добре всяка година в това отношение, каза Си, цитиран от „Синхуа“.