УниБИТ обсъжда в Одрин демографските проблеми в пограничните райони
През изминалите месеци екип от учени от Университета по библиотекознание и информационни технологии работи усърдно по проучване на влиянието на демографските процеси в пограничните райони за националната сигурност.
На 28 ноември в общинския културен център „Ататюрк“, в гр. Одрин, висшето училище проведе заключителна среща с представители на областната и общинската администрация, участие в която взеха зам.-кметът на гр. Одрин г-н Ертутрул Танръкулу, генералният консул на Република България в Одрин г-жа Радослава Кафеджийска, областният управител на област Ямбол г-н Николай Костадинов и неговият заместник г-н Орхан Юсеинов, кметовете на пограничните общини: Малко Търново г-н Илиян Янчев, на Болярово г-н Христо Христов, на Елхово г-н Петър Гендов, на Тополовград г-н Божин Божинов и неговите заместници г-н Хари Мочев и г-жа Красимира Атанасова, на Свиленград арх. Анастас Карчев, на Кюстендил инж. Огнян Атанасов и зам.-кметът на града г-н Николай Дочев, на Бобовдол адв. Елза Величкова.
Форумът беше официално открит от проф. д.н. Ирена Петева, ректор на УниБИТ, а негов модератор беше проф. д.ик.н. Стоян Денчев, главен секретар и председател на Съвета на настоятелите на висшето училище.
В заключителната част екипът по проекта представи резултатите от проучването в данни и посочи конкретика за едни от най-дискутираните въпроси, свързани с демографията, демографските процеси и националната сигурност.
Представителите на местната власт говориха и по актуалните въпроси за нелегалната миграция, ниската раждаемост и обезлюдяването на населените места в пограничните райони.
За принос в решаването на редица от поставените и дискутирани проблеми в пограничните общини кметът на Тополовград г-н Божин Божинов връчи Почетния знак на града на професор Стоян Денчев и изрази признателността на тополовградската общественост за неговата родолюбива дейност.
Поставяйки висока оценка на ползотворното сътрудничество с престижната академична институция, всички те изразиха увереност, че съвместната работа ще продължи да води до значими резултати, обогатявайки както научната, така и практическата сфера.