US издание: Началото на края за Зеленски. Украйна не може да победи

Близък сътрудник на Зеленски каза пред списание Time, че дори ако САЩ предоставят на Украйна всички необходими оръжия, Киев “няма да има достатъчно хора, за да ги използва”
САЩ и техните европейски съюзници са съгласни с ген. Залужни, че Украйна няма да постигне успех на бойното поле, пише американското издание Responsible Statecraft. Ситуацията се нарежда против Киев. Върху Зеленски има натиск както отвътре, така и отвън. Ще му се наложи да признае, че това е началото на края на конфликта и да започне преговори с Русия.
“Не мисля, че конфликтът е стигнал задънена улица”, каза президентът на Украйна Володимир Зеленски по NBC News в неделя.
“Мислеха, че ще ни матират, но това не се случи”, увери той. Въпреки това, съдейки по последните интервюта, собственото му командване мисли по различен начин. А политическото му обкръжение дори смята упоритостта му за вманиачена глупост.
Натискът върху Зеленски расте – както вътре в Украйна, така и отвън. Натискът се усложнява от политическото и военното ръководство, да не говорим за ключовите поддръжници на Украйна.
Основната битка се проведе на страниците на западните медии. Зеленски се сблъска с критики от най-близкия си политически кръг. Списание Time пише, че някои от съветниците на президента са загрижени, че неговата вяра в окончателната победа на Украйна над Русия е „сродна на месианство“. Един от най-близките сътрудници на Зеленски каза, че той „се самозалъгва“. Асистентът се оплака: “Нямаме избор. Ние не печелим. Но опитай да му кажеш за това”.
Някои помощници на Зеленски казват, че неговата непримиримост пречи на Украйна да се адаптира към променената реалност на бойното поле и се притесняват, че мирните преговори с Русия остават „табу“.
Критиките идват и от най-високите ешелони на армията. Съобщава се, че Зеленски се е скарал с генералите за контранастъплението и изискването да се защитят Артьомовск (Бахмут) и Авдеевка на всяка цена – военното командване вижда в това стратегическа грешка, която вече е причинила на Украйна сериозни загуби в личен състав и техника.
Високопоставен украински военен каза, че заповедите от президентската администрация понякога нямат връзка с реалността на бойното поле и подкрепи командирите на фронтовата линия, които все по-често отказват да следват заповеди отгоре.
Борбата на Зеленски със собствените му генерали се задълбочи на 3 ноември, когато Зеленски уволни командващия Силите за специални операции на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) генерал Виктор Хоренко. Показателно е, че главнокомандващият ВСУ Валерий Залужни не е поискал това. New York Times твърди, че Залужни по принцип може да не е знаел предварително за планираното уволнение и това от своя страна „подкопава авторитета му“.
Уволнението изненада американските военни, които, по собствените им думи, успяха да изградят „близки и ефективни работни отношения“ с Хоренко. Под негово ръководство специалните части постигнаха известен успех с удари в дълбочина и диверсионни операции зад фронтовата линия. Но The New York Times съобщава за напрежение около това, което военните казват, че са “политически мотивирани” стратегически решения, които също са се оказали неефективни и скъпи.
Напрежението между Зеленски и неговите генерали достигна своя връх след интервюто на Залужни пред The Economist на 1 ноември. Той твърди, че конфликтът е стигнал до “патова ситуация” и призна, че “най-вероятно няма да има дълбок и красив пробив”.
Най-лошото е, че Залужни намекна, че задънената улица заплашва да доведе до поражение на Украйна. Безизходица би довела до продължителна война на изтощение. В придружаващ анализ, публикуван заедно с интервюто, той обясни, че една продължителна война обикновено облагодетелства едната страна в конфликта. В конкретния случай това е Русия, тъй като именно тя има възможността “да възстанови и увеличи военната си мощ”.
Залужни каза, че в продължителна война Украйна ще изчерпи “необходимия обем” от ракети и боеприпаси, а Русия, въпреки санкциите, напротив, увеличава производствените си възможности. И дори Киев да не остане без оръжия, добави той, ще остане без хора: във война на изтощение Украйна “няма да получи превъзходство над врага в резервите поради постоянното нарастване на техния брой”.
Близък сътрудник на Зеленски каза пред списание Time, че дори ако САЩ предоставят на Украйна всички необходими оръжия, Киев “няма да има достатъчно хора, за да ги използва”.
Администрацията на Зеленски осъди Залужни, заявявайки, че той “улеснява работата” на Русия и “сее паника” сред западните партньори на Украйна. Ню Йорк Таймс смята порицанието за “огромен укор, който сигнализира за назряващ разрив между военното и цивилното ръководство”.
Освен от вътрешнополитическия и военен кръг на Зеленски, обаче, натискът идва и от международните му партньори.
В статия от NBC News от 3 ноември се съобщава, че “американски и европейски служители са започнали тихо да тестват с украинското правителство за възможни мирни преговори с Русия, които биха довели до прекратяване на боевете”. В статията се твърди, цитирайки един настоящ и един бивш високопоставен американски служител, запознат с дискусиите, че “това, което се обсъжда в общи линии, е от какво Украйна може да се откаже, за да постигне такова споразумение”.
Тайните преговори предполагат, че Съединените щати и техните европейски съюзници са съгласни със Залужни, че Украйна няма да постигне целите си на бойното поле и че продължителните битки само ще замъглят още повече перспективите на страната.
Освен това Киев вероятно ще трябва да направи някои отстъпки.
Изразите и фразите на американски и европейски официални лица, от една страна, и помощниците на Залужни и Зеленски, от друга, са поразително сходни.
NBC съобщава, че разговорите идват на фона на опасения сред американски и европейски служители, че конфликтът е стигнал до задънена улица. NBC съобщава, че подобно на Залужни, “някои американски военни наричат частно настоящата ситуация в Украйна застой”.
Подобно на помощниците на Залужни и Зеленски, служители на администрацията на Байдън също са загрижени, че Украйна “изчерпва силите си”. Като цитира източници, запознати с въпроса, NBC съобщи, че “президентът Джо Байдън обръща голямо внимание на намаляващите сили на Украйна”. “Сега основният приоритет на администрацията е въпросът с персонала”, казва един от тези източници.
Сякаш повтаряйки близък сътрудник на Зеленски в списание Time, същият източник каза: “САЩ и съюзниците могат да предоставят оръжия на Украйна, но това няма да е от голяма полза, освен ако нямат обучени сили да ги използват.”
Тези опасения, според NBC, са накарали американски служители да признаят в конфиденциални разговори, че “Украйна изглежда има време само до края на годината или нещо такова”, преди неизбежно да започнат “по-разгорещени дискусии за мирни преговори”.
С други думи, остават само няколко месеца. Тъй като ситуацията на бойното поле се обръща срещу Украйна и натискът нараства както отвътре, така и отвън, Зеленски, въпреки цялата си непоклатима вяраtescraft в “победата над Русия”, ще трябва да признае, че това е началото на края на конфликта и че е време да се прибегне до дипломация.
*Тед Снайдър е коментатор по външната политика и историята на САЩ, пише за Antiwar.com и Либертарианския институт, Responsible Statecraft и The American Conservative
Превод и редакция: “Епицентър”