Успешно тестваха първия 50-кубитов квантов компютър в Русия

Компютърът, разработен във Физическия институт към Академията на науките „Лебедев“, вече не е просто експериментален прототип, а пълноценна платформа за провеждане на изследвания и решаване на задачи, съобщи ТАСС.
При извършване на квантови операции компютърът използва верига от 25 итербиеви йона, които се задържат от лазери и се охлаждат почти до абсолютната нула. Важна характеристика на руския подход е използването на кукварти, при които йонът може едновременно да бъде не в две състояния, както при кюбитите, а в четири. Това позволява да се запазва и обработва повече информация.
В момента руските физици усвояват подходи за мащабиране на устройствата и тяхното серийно производство, подобряването точността на операциите също е на дневен ред.
По време на тестовете бяха използвани задачи, които в бъдеще ще позволят извършването на реални квантови изчисления. По-специално бяха внедрени т. нар. алгоритми на Гровър, които включват търсене в неподредена база данни, изчислена е структурата на няколко молекули и са симулирани няколко динамични системи.
По думите на директора на Физическия институт „Лебедев“, академика на Руската академия на науките (РАН) Николай Колачевски квантовият компютър, разработен в института, не е просто експериментален прототип, а пълноценна платформа за провеждане на изследвания и решаване на проблеми.
„Следващият етап от развитието на системата е свързан с повишаване точността на операциите и времето на кохерентност. Освен това ние продължаваме да изучаваме нови подходи към използването на кудити, където сме едни от лидерите в света. Усвояваме и подходи за мащабиране на устройства и серийното им производство“, отбеляза Колачевски.
Той подчерта, че създаването на комерсиални квантови компютри трябва да е резултат от следващия етап от пътната карта. Разработването на такива системи ще изисква тяхното уплътняване и автоматизация. В същото време серийните компютри трябва да бъдат по-надеждни и да не изискват постоянна поддръжка.