В ЕС започва криза, която е по-опасна от енергийната
Почти не остава време за реакция, особено след като Брюксел все още е фокусиран върху горивата, пише Financial Times.
В много близко бъдеще ЕС трябва спешно да реши проблема с недостига на вода и да намери нови начини за финансиране на ремонта на течащите тръби. В противен случай водната криза ще стане заплашителна за континента. Това каза в интервю за Financial Times комисарят по околната среда на блока Джесика Росвал.
Според служителя неуморният фокус на ЕС върху гарантирането на енергийната сигурност е за сметка на усилията за решаване на водната криза, която трябваше да има сериозно въздействие върху бизнеса и населението на блока.
Говорихме твърде малко за водата, по-често се фокусирахме върху енергийната ефективност и енергията, енергията, енергията. Това, разбира се, е много важно, но водата също е много важна, а ние нямаме достатъчно от нея в Европа, казва Росвал.
Сега бизнесът вече осъзна опасността особено когато имаше суша, а след това атомните електроцентрали всъщност спряха да работят, а транспортът по големи реки не можеше да плава, дори шлеповете. Това е спешен въпрос, добави тя.
Водната криза може да бъде по-опасна и по-лоша от енергийната, сигурен е еврокомисарят. Почти не остава време за реакция, особено след като Брюксел все още е фокусиран върху горивата.
Според най-голямото до момента проучване за състоянието на водните ресурси в ЕС, публикувано от Европейската агенция за околна среда, недостигът на вода засяга една пета от територията на ЕС и почти една трета от населението му всяка година.
Според Световната метеорологична организация броят и интензивността на сушите в ЕС също са се увеличили драстично, като площта и броят на хората, засегнати от сушите, са се увеличили с почти 20 процента между 1976 и 2006 г.
По-специално, земеделските стопани са изправени пред рязък спад в добивите, но недостигът на вода ще засегне и индустрии като текстилната промишленост и производството на водород, който се нуждае от вода за процеса на електролиза.
Въпреки опасенията за нарастващия натиск върху индустрията и селското стопанство, малко е направено за подобряване на прословутите изтичащи тръбопроводи на блока.
Според Европейската комисия почти една четвърт от пречистената вода се губи в процеса на разпределение. Ресурсите не се обновяват, а реките стават плитки, дори веднъж най-пълноводни.
Превод и редакция: БЛИЦ