В навечерието на 9 май – Владимир Путин и Си Дзинпин потвърдиха стратегическия съюз Русия-Китай

Съветският съюз даде 27 милиона живота, положи ги на олтара на Отечеството и на олтара на Победата. А 37 милиона живота бяха загубени във войната на Китай за неговата свобода и независимост, напомниха двамата лидери
Китайският президент Си Цзинпин беше тържествено посрещнат днес в Кремъл от руски си колега Владимир Путин, съобщи агенция Синхуа.
При пристигането си (привечер на 7 май – бел. ред.) на московското летище „Внуково“, китайският председател Си Дзинпин отправи приветствие към руските си домакини, в което посочи: „Изключително съм щастлив, че съм на държавно посещение в Руската федерация по покана на президента Путин, както и за възможността да присъствам на честванията по повод 80-годишнината от победата във Великата отечествена война. По този повод бих искал от името на китайското правителство и китайския народ да изкажа сърдечни поздрави и най-добри пожелания към руското правителство и народ. Китай и Русия са добри съседи, искрени приятели и надеждни партньори. Нашите страни успешно намериха правилния път на съвместно съжителство и изградиха стратегическо взаимодействие, в основата на което стоят трайно добросъседство и приятелство, всестранно стратегическо партньорство и взаимноизгодно сътрудничество“.
Руският президент Владимир Путин благодари на китайския президент Си Цзинпин, че участва в честванията за 80-ата годишнина от “свещената” победа над Адолф Хитлер по време на Втората световна война, и отбеляза, че двете страни са рамо до рамо срещу “неонацизма”, предаде Ройтерс.
Участието на Си в празничните церемонии е важен тласък за лидера на Кремъл, който от самото начало представя войната си в Украйна като борба срещу съвременния нацизъм, отбелязва агенцията. Украйна и съюзниците ѝ отхвърлят това описание като гротескна лъжа и обвиняват Москва, че извършва инвазия в имперски стил.
“Победата над фашизма, постигната с цената на огромни жертви, е от огромно значение”, каза днес Путин на Си. “Заедно с приятелите ни от Китай, ние заставаме твърдо зад историческата истина, пазим паметта на събитията от войната и се борим срещу съвременните проявления на неонацизма и милитаризма”, добави той.
Си каза, че като световни сили и постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН, двете държави работят заедно, за да се борят срещу “едностранността и упражняването на натиск” – подразбираща се препратка към САЩ.
Той заяви, че Китай и Русия “заедно ще насърчават правилния прочит на историята на Втората световна война, зачитат авторитета и статута на САЩ, решително ще защитават правата и интересите на Китай, Русия и множеството развиващи се страни, както и ще работят заедно, за да насърчават равенството, реда, многополярността и приобщаващата икономическа глобализация”.
Двамата лидери разговаряха, след като се ръкуваха пред камерите на червения килим в една от най-пищните зали на Кремъл и се поздравиха, обръщайки се един към друг с думите “скъпи приятелю”.
Си е най-влиятелният от повече от 20-те чуждестранни лидери, които тази седмица са в Москва за отбелязването на 80-ата годишнина от края на Втората световна война. Празненствата се състоят в ключов момент от войната в Украйна, докато Киев и Москва са под натиска на САЩ да сключат мирно споразумение.
Министерството на външните работи на Украйна призова вчера държавите да не изпращат армиите си да участват в утрешния парад, като заявиха, че евентуалното им присъствие на него ще бъде в разрез с обявената неутралност във войната.
Си, чиято страна е в търговска война със САЩ, се очаква в Москва да подпише широкообхватни споразумения за задълбочаване на стратегическото партньорство “без граници”, което двете държави подписаха през 2022 г., по-малко от 3 седмици преди инвазията в Украйна.
Китай е най-големият търговски партньор на Русия.
„Тази година отбелязваме 80-годишнината от победата във Втората световна война и от създаването на Организацията на обединените нации. В условията на ускоряващи се промени и усложняваща се международна обстановка, Китай и Русия, като две основни световни сили и постоянни членове на Съвета за сигурност, ще работят заедно за защита на резултатите от победата във Втората световна война, ще се противопоставят решително на хегемонизма, ще насърчават истинския мултилатерализъм и ще съдействат за изграждането на по-справедлива и разумна система за глобално управление“, посочи още китайският лидер.
„Това е първото ми участие от 10 години насам в честванията за Деня на победата в Русия. Очаквам с нетърпение да се присъединя към лидерите на различни страни и руския народ, за да отдадем дълбока почит на героите, загинали за победата над фашизма, да защитим историческата истина за Втората световна война и да издигнем заедно силен глас в подкрепа на международната справедливост“, заяви Си Дзинпин.
Днес в Кремъл се проведе среща между руския президент Владимир Путин и китайския председател Си Дзинпин.
На нея китайският държавен глава заяви, че с радост е приел поканата на президента Путин да посети Русия и да участва в тържественото отбелязване на 80-годишнината от победата на Съветския съюз във Великата отечествена война.
Си Дзинпин посочи, че историята и реалността напълно доказват, че устойчивото развитие и задълбочаване на китайско-руските отношения са необходимият избор за развитие и възраждане на двете страни. Те са също така и акт на защита на международната справедливост и насърчаване на реформата на глобалното управление.
Преди 80 години китайският и руският народ са дали големи жертви за достигане на победата срещу фашизма, допринасяйки за световния мир и напредъка на човечеството, добави още Си Дзинпин.
Путин посрещна китайския президент, който е на посещение в Москва, в Георгиевската зала в Кремълския дворец. Двамата лидери се ръкуваха и изслушаха държавните химни на Русия и Китай, предаде ТАСС.
Според Кремъл в основата на разговорите между двамата лидери ще бъдат строителството на отдавна планиран втори тръбопровод за износ на газ към Китай и въпроси от международния дневен ред като войната на Русия в Украйна и възобновяването на преговорите между Вашингтон и Москва.
Си, който пристигна вчера на четиридневно посещение в Русия, се очертава да бъде най-високопоставеният гост на ежегодния военен парад на Червения площад по случай юбилейната 80-а годишнина от края на Втората световна война в Европа.
Путин нарече Си свой скъп приятел и заяви, че се радва на новата им среща, а също, че с удоволствие би посетил Китай.
Жертвите, направени от народите на Русия и Китай през Втората световна война, никога не трябва да бъдат забравени. Това каза руският президент Владимир Путин по време на преговори с китайския президент Си Дзинпин и китайската делегация, съобщават руски медии.
„Жертвите, които направиха и двете ни нации, си струва никога да не бъдат забравяни. Съветският съюз даде 27 милиона живота, положи ги на олтара на Отечеството и на олтара на Победата. А 37 милиона живота бяха загубени във войната на Китай за неговата свобода и независимост. Тази победа беше постигната под ръководството на Комунистическата партия“, каза руският държавен глава.
„Военното братство на нашите народи, което се разви през онези тежки военни години, е един от фундаменталните основи на съвременните руско-китайски отношения, всестранно партньорство и стратегическо взаимодействие“, подчерта Путин.
„Русия и Китай развиват отношенията си в полза на народите на двете страни, а не срещу когото и да било; те са равнопоставени, взаимноизгодни и неопортюнистични по природа. Развиваме връзките си в полза на народите на двете страни, а не срещу когото и да било. Нашите отношения са равноправни, взаимноизгодни и неопортюнистични. Намерението за изграждане на добросъседство, укрепване на приятелството и разширяване на сътрудничеството е избор на Русия и Китай, основан на стратегическо взаимодействие“, заяви Путин.