В Русия изобретиха електронен компас за полярни условия
Традиционните магнитни и електронни компаси губят ефективността си във високите географски ширини на полярните региони.
Млади учени от Тулския държавен университет са разработили нов електронен компас за подобряване на точността на навигацията на движещи се обекти във високите географски ширини на полярните региони. Това съобщиха за ТАСС от пресслужбата на Министерството на образованието и науката на Руската федерация.
„Ние се стремяхме да създадем устройство, което да функционира надеждно в най-трудни навигационни условия. Нашият електронен компас не само подобрява точността на измерванията, но също така отваря нови възможности за автономни системи за управление на движещи се обекти в развитието на циркумполярните територии и Арктика”, разказа един от авторите на разработката, ръководител на лабораторията за инерционни сензори за първична информация Максим Погорелов.
Той обясни, че традиционните магнитни и електронни компаси губят ефективността си във високите географски ширини на полярните региони. Новият метод увеличава чувствителността на компонентите, използвани в сензорите, чрез използване на изместена база за измерване. В този случай дизайнът на устройството осигурява автоматично регулиране на ъгъла на изместената измервателна основа в зависимост от географското местоположение. Разработен е и нов метод за изчисляване на ъгли на насочване с помощта на Винер филтър (средно квадратично грешково оптимален стационарен линеен филтър за изображения, деградирани от добавяне на шум и размазване).
„Забележителна характеристика на предложения метод е, че няма нужда от предварително изчисляване на ъгли на наклон или кинематични параметри. Това изобретение има широк потенциал за приложение в различни области на гражданското приборостроене – от морската и авиационна навигация до роботизираните системи“, допълниха от министерството.
Новият компас беше тестван в научно-изследователска работа на студенти, докторанти и изследователи. Патенти за изобретение са получени за електронен компас и метод за измерване на магнитния курс на движещ се обект. Разработките са извършени с безвъзмездната помощ от правителството на Тулска област в сферата на науката и технологиите.