В Русия по традиция посрещнаха Стара Нова година
Всяка година в нощта на 13 срещу 14 януари Русия празнува Старата Нова година тоест Нова година по стар стил. Датата е също толкова значима и любима за руснаците, както и посрещането на новата година на 31 декември срещу 1 януари.
Историята на празника е следната:
С приемането на християнството Русия започва да живее според Юлианския календар. Празнуването на Нова година на 14 януари е утвърдено с указ от Петър I през 1700 г, който нарежда празникът да се посреща по Юлианския календар. Но през 1918 г., след Октомврийската революция, съветските власти решават да преминат към Григорианския календар, който се различава от Юлианския с 13 дни. Руската православна църква и много хора продължават да празнуват Нова година по стария стил и така се появява Старата Нова година.
Традициите за празнуване на Старата Нова година в Русия са запазени и до днес – хората си ходят на гости, събират се с цялото семейство, а някои гадаят. В стари времена на разсъмване на 14 януари се извършвал обред по „засяване“. Млади мъже и жени обикаляли къщите, разпръсквали жито и пожелавали благополучие на стопаните.
Също така на този ден започвало броенето до новата земеделска година. Хората приготвяли почерпки и ги споделяли със съседите. Вярвало се, че това ще донесе късмет. За празника се приготвяли много ястия от свинско: това било знак за бъдещо благополучие. Освен това в навечерието на празника не трябвало да се чисти, за да не се „измете“ късмета заедно с боклука.
Празникът обаче е популярен не само в Русия, но и в други страни, които някога са живели според Юлианския календар. Така Старата Нова година се празнува в Беларус, Сърбия, Северна Македония и Грузия – тук също организират пищни трапези и спазват традициите.
В България на 14 януари православните християни почитат паметта на Света Нина, а роми на този ден посрещат Нова година, която наричат още Василица.
Празненствата при тях започват още на 13 януари и продължават до 15 януари. На този ден ромите почитат своя светец-покровител Василий, когото наричат още Банго Васил или Куцият Васил.
Първият ден от празненствата е свързан със семейството. На празничната трапеза се нарежда само постни ястия, подобно на Бъдни вечер.