В Русия разработиха неврон, който спомага за възстановяване на гръбначния мозък
Учени от Нижегородския университет „Лобачевски“ разработиха биоподобен неврон, на базата на който ще бъдат създадени невронни интерфейси за възстановяване на увредените невронни мрежи на гръбначния мозък, съобщи ТАСС.
Прототипът, базиран на микроелектронни мемристори, напълно имитира електрическата активност на нервните клетки, доближавайки се до природните аналози по енергийна ефективност и бързо действие. Мемристорите изпълняват функцията на йонни канали: те осигуряват предаване на сигнала и възпроизвеждат динамиката на мозъчните клетки.
Авторът на изследването, младши научен сътрудник в Лабораторията за стохастични многостабилни системи към Изследователския институт по невронауки към университета в Нижни Новгород Иван Кипелкин отбеляза, че увредените неврони се възстановяват бавно. С използване на мемристори руските учени ще могат да създават устройства, които ускоряват регенерацията. Те ще обработват сигналите на мозъка и ще стимулират активността на нервните клетки в реално време.
„Например, неврочип с десетки биоподобни неврони е обещаващ за възстановяване на увредени невронни мрежи на гръбначния мозък. Високата скорост на обработка на сигнала в мемристорите прави възможно създаването на невронни интерфейси, които ще предсказват епилептични пристъпи, изпреварвайки избухването на патологичната невронна активност“, поясни Кипелкин.
Мемристорният неврон на учени от ННГУ „Н.И. Лобачевски“ е създаден на базата на един от добре познатите опростени математически модели, който ще позволи на изследователите да направят хардуерните реализации на такива устройства по-икономични и ефективни.
„Качеството на нашите мемристори е на нивото на световните лаборатории, докато ние незабавно тестваме теоретичните модели на практика. Следващата стъпка е да изградим невронна мрежа от 28 мемристорни неврона на един чип, за да симулираме функционалността на гръбначния мозък“, добави Иван Кипелкин.