В Русия създадоха първия прототип на 50-кубитов квантов компютър
Учени от Московския държавен университет (МГУ) и Руския квантов център, като част от пътната карта за „Квантови изчисления“, координирана от държавната корпорация „Росатом“ създадоха първия в Русия прототип на 50-кубитов квантов компютър, съобщи cnews.ru.
Прототипът на руския 50-кубитов квантов компютър, базиран на единични неутрални рубидиеви атоми, съгласно пътната карта за квантови изчисления, одобрена от правителството през 2020 г., трябваше да бъде създаден до края на 2024 г.
Прототипът на първия в Русия 50-кубитов квантов компютър вече е факт и е успешно тестван в контролен експеримент.
„Разработката, извършена в рамките на одобрената от правителството пътна карта за развитие на високотехнологичната област „Квантов компютър“, поставена като една от целите на създаването на квантов компютър е с капацитет най-малко 50 кубита“, отбелязаха учените.
„Резултатите, получени в рамките на пътната карта, станаха възможни благодарение на дългогодишни изследвания, проведени в Центъра за квантови технологии на Московския държавен университет „М. В. Ломоносов“. През последните 10 години тук се сформира екип от високопрофесионални специалисти – основно от студенти, аспиранти и възпитаници на Физическия факултет на Московския университет“, каза научният директор на Центъра за квантови технологии на МГУ, професорът от Физическия факултет на Московския държавен университет Сергей Кулик.
„Създаденият прототип е оптична маса, по-голямата част от която е заета от лазерна система със свръхвисок вакуум и оптичен достъп“, обясни Станислав Страупе, ръководител на сектора за квантови изчисления на Центъра за квантови технологии на Физическия факултет на МГУ.
По думите му системата се използва за охлаждане и контрол на състоянията на атомите и за създаване на масив от оптични пинсети. В него се създава магнитооптичен капан, в който се улавят атоми от рубидиеви пари и се охлаждат с лазер. След това единични атоми се улавят от студения газов облак във фокусирани оптични микрокапани.
В следващите етапи на работа руските учени планират да развият тази система до ниво от 300 или повече кубита. Близките планове на специалистите включват работа за повишаване на точността на операциите и стартиране на полезни алгоритми.