В Томск откриха школа за моделиране на частици за експерименти

В Томския държавен университет (ТГУ) стартира образователна програма за изучаване на моделиране на частици за експерименти в суперколайдери. Учените ще овладеят софтуерния пакет Geant4, който ще могат да използват в изследванията на суперколайдера NICA, съобщиха за ТАСС от пресслужбата на университета.
„Целта на школата е да се овладее софтуерен пакет за решаване на собствени научни проблеми. Geant4 е система от библиотеки за симулиране на преминаването на елементарни частици през материя. Приложенията, създадени на базата на този софтуерен пакет, могат да симулират всяка инсталация или детектор и източник на радиация“, каза Владимир Иванченко, водещ изследовател в Лабораторията за анализ на данни по физика на високите енергии на ТГУ.
Според учените Geant4 се използва не само във фундаменталната наука. Областите на приложение включват физика на високите енергии, ядрена и ускорителна физика, свързани с Космоса изследвания и разработване на нови методи за радиационна безопасност, както и медицина – от лъчетерапия до ядрена диагностика. Моделирането дава възможност да се получи информация, необходима на клиницистите за взаимодействието на радиацията с биологичните тъкани на клетъчно ниво.
„Geant4 не е готова програма, а платформа за писане на симулационни програми, така че всеки изследовател персонализира този инструмент за себе си. По време на практическите занятия участниците се научават как да персонализират инструмента за конкретни задачи. Например, нашата лаборатория, като част от голям проект, свързан със суперколайдера NICA, се занимава с моделиране на детектори за частици. Колеги от други научни центрове ще напишат програми към своите изследвания“, каза Никита Чали, научен сътрудник в Лабораторията за анализ на данни за физика на високи енергии на ТГУ и ръководител на майсторските класове на школата.
Суперколайдерът NICA (Nuclotron базиран Ion Collider fAcility) е ускорителен комплекс, който се създава в Обединения институт за ядрени изследвания (Дубна, Русия) за изследване на свойствата на плътната барионна материя. С помощта на NICA се планира да се пресъздаде и изследва кварк-глюонна плазма – специално състояние на материята, в което Вселената е била десет хилядни от секундата след Големия взрив.