Вицепрезидентът Йотова и черногорският президент Милатович откриха в Ловеч улица на името на изтъкнатия лекар д-р Петър Ораховац

Заедно с президента на Черна Гора Яков Милатович вицепрезидентът Илияна Йотова откри в Ловеч улица на името на д-р Петър Ораховац – лекар, изтъкнат общественик и политик от черногорски произход.
Вицепрезидентът приветства черногорския президент в Ловеч, който определи като един от най-самобитните и красиви градове в България, с хилядолетна история и неоценими културно-исторически богатства. „Президент Милатович, Вие сте в столицата на Апостола на свободата Васил Левски – идеологът на национално-освободителното движение в България“, посочи Йотова.
„За Балканите се говори, че са място на напрежение и конфликти. По-силно от геополитическата риторика обаче е нашето послание на народите, националностите, държавите на Балканите. Ние искаме мир, стабилност и сигурно бъдеще за децата ни. За да има мир и стабилност, са нужни добросъседство и уважение към паметта“, заяви вицепрезидентът в словото си.
По думите ѝ на Балканите са тясно преплетени народни и индивидуални съдби. „Имаме общи герои, особено в края на 19 век, когато национално-освободителните битки събират борците за свобода, великите личности. За да уважаваме общата пи история, е нужно днес да зачитаме правото на самоопределение на различните общности, които по волята на балканската съдба живеят на територията на различни страни“, изтъкна Илияна Йотова.
Вицепрезидентът подчерта пред Яков Милатович българската подкрепа и помощ за Черна гора по пътя ѝ към членство в Европейския съюз.
През месец май под патронажа на вицепрезидента в Черна гора ще се проведат Дни на българската култура. Предстои да се осъществи идеята за поставяне на паметник на Иван Вазов в Подгорица и именуване на улица на негово име в старата черногорска столица Цетине. Тази идея беше обсъдена при посещението на Илияна Йотова в Черна гора преди година.
Животът и дейността на д-р Ораховац са тясно свързани с България и по-конкретно с Ловеч, където се установява през 1884 г. Той има значителен принос за развитието на медицината и здравното обслужване в града, както и за здравното дело в България.
Д-р Петър Ораховац е роден на 30 януари 1857 г. в Орахово, Черна гора. Следва право в Русия. През 1875 г. прекъсва обучението си и се включва във въстанието в Босна и Херцеговина през 1875 – 1878 г. Участва в Сръбско-турската война (1876). След войната се завръща в Русия и завършва медицина в Москва.
Установява се в България през 1884 г. и работи като околийски лекар в Кула, Ловеч, Видин и като окръжен лекар в Ловеч и София.
По време на престоя си в Ловеч д-р Ораховац оставя значителен отпечатък върху медицинското обслужване в града. През 1892 г. той участва в основаването на местната болница, която по-късно е наречена на Стефан Стамболов. През 1894 г. заедно с д-р Стефан Ватев започва издаването на първото месечно научно медицинско списание в България – „Медицина“, чиято първа книжка излиза именно в Ловеч.
Д-р Петър Ораховац е сред създателите и ръководителите на Българския лекарски съюз. През 1909-1910 г. е избран за член и председател на Върховния медицински съвет. От 1895 г. ръководи първото училище за милосърдни сестри в България, а от 1900 г. е първият управител на болница „Червен кръст“ (предшественик на болница „Николай Пирогов“). По време на управлението му започва използването на първите линейки за бърза помощ.
Д-р Ораховац има значителен принос и в политическия живот на България. Той е депутат в три парламента, а през 1910 г. е избран за председател на Народното събрание. Също така е един от инициаторите за създаването на военноинвалидното движение в България и подпомага учредяването на първото дружество на „Военноинвалид“ в София през 1913 г.
Баща е на академик проф. д-р Димитър Ораховац, български лекар физиолог, професор, академик на Българската академия на науките, ректор на Софийския университет в периода 1945 – 1947 г.