Владимир Путин даде инвестиционни указания
На 4 декември руският президент Владимир Путин участва в пленарната сесия на XV Инвестиционен форум на ВТБ „Русия зове!“ „Експерт” (expert.ru) събра основните изказвания на държавния глава. За основен резултат Путин посочи структурната промяна в руската икономика, призова Централната банка и правителството да се борят съвместно с инфлацията, да обърнат внимание на дълговата тежест на държавните компании и да насърчат компаниите да излязат на борсата.
„Плановете (да се нанесе стратегическо поражение на Русия) се провалиха, претърпяха поражение. След труден период руската икономика не само се възстанови напълно, но и осигурява качествени структурни промени. Миналата година брутният вътрешен продукт на Русия нарасна с 3,6%, това е добре известно, а през януари-октомври тази година се увеличи до 4,1%“, съобщи президентът на Русия.
По думите му лидерската позиция на Руската федерация във финансовите технологии позволява на страната гъвкаво да изгражда отношения с чуждестранни партньори, да насърчава интеграционни проекти и да получава изгода от комбинацията от икономическия потенциал на страните
„Имам предвид и работата по инвестиционната платформа, която в момента извършваме с нашите колеги от БРИКС. Тя е призвана да се превърне във важен инструмент за подпомагане на нашите икономики и предоставяне на финансови ресурси на страните от Глобалния юг и Изток“, каза Владимир Путин.
„Те (хората, които участват в налагането на санкции срещу трети страни) с действията си ускоряват създаването на многополюсен свят. Този процес става абсолютно неизбежен и действително дава определени резултати, защото все повече страни, участващи в международната комуникация, участници в икономическата дейност разбират, че фокусирането върху първокласни пазари, мощни с добро ниво на технологично развитие, е важно, но това вече не е достатъчно, ако трябва да гледаме и искаме да гледаме в бъдещето“, подчерта руския лидер.
„Заедно с нашите колеги от БРИКС се опитваме да обърнем необходимото внимание на това (създаване на съвместна цифрова инфраструктура). Договорихме се да създадем работна група на базата на Банката за развитие на БРИКС, тя всъщност се създава в момента. Обсъдихме това в Казан и с представителите на Китайската Народна Република, с нашите приятели от Индия, от Бразилия – с всички наши партньори. Като цяло всички са съгласни с това“, отбеляза президентът.
По думите му използването на долара като световна валута генерира големи количества незаработени пари за Съединените щати. Путин отбеляза, че САЩ за сметка на долара, продължават да експлоатират други икономики по света за своя собствена изгода.
Путин говори и за сътрудничеството с Африка. „Африканският континент има много добри перспективи за развитие. Имаме много общи неща с народите на Африка. Разбира се, говоря за годините на борба за тяхната независимост, освобождение от колониализма. Никога нищо не ни е отделяло от африканските страни и народите на Африка. Всичко съществуващо само ни обединява“, каза Владимир Путин.
За цифровата рубла
От 1 юли 2025 г. плащанията в цифрови рубли трябва да станат достъпни в цяла Русия, подчерта Владимир Путин.„Както беше договорено, от следващата година плащанията с цифрова рубла трябва да се използват във федералната бюджетна система, а от 1 юли 2025 г. тази възможност трябва да бъде достъпна в цялата страна“, каза той.
„Освен това Русия продължава да работи върху инфраструктурата, за да направи международните плащания в цифрови рубли по-удобни за бизнеса. Предвижда се въвеждането на експериментален правен режим, в рамките на който банките ще могат да установят процес за дистанционна идентификация на клиенти. За нерезидентите властите възнамеряваме да използват гъвкав подход при данъчната им регистрация“, добави президентът на Русия.
На въпроса: Много германски компании напуснаха Русия, така че въпросът ми всъщност е: ако времената се променят, ако ситуацията се промени, ако правителството се промени в Германия, в други европейски страни и ако те позволят на тези компании да се върнат в Руската Федерация, как ще реагирате на тези компании? Ще им дадете ли втори шанс или щетите от санкциите ще бъдат необратими?
Руския президент отговори следното: „Аз вече казах, според мен, на последния форум и изобщо при всяка възможност го казвам през цялото време: ние не изгонихме никого, не изтласкахме никого от нашия пазар. Въпреки политическия натиск много партньори, включително от западноевропейските страни и Съединените щати, не напуснаха руския пазар. Някои от тези компании продължават да работят както преди, това са приблизително половината от компаниите, някои са прехвърлили управлението на лица и организации под техен контрол. Не искам да кажа, че единствено в резултат на прекъсването на връзките с Русия, германската икономика, а и европейските икономики като цяло, преминават през трудни времена, но прекъсването на връзките с Русия определено играе сериозна роля. В частност в Германия големи компании се затварят изцяло, други търпят загуби. Резултат: тази година растежът на икономиката на еврозоната, според оценките на нашите експерти и международните, ще бъде някъде около един процент, малко над един, растежът на икономиката на Русия миналата година беше 3,6%, тази година ще бъде около четири, 3,9 и може би четири процента.
Между другото, американците ви забраняват да използвате руския пазар, да използвате нашите сравнително евтини енергийни ресурси, а в самите Съединени щати се създават условия за по-изгодно участие на европейски, включително немски, инвеститори в икономиката на САЩ. Това, честно казано, не е много съюзническо поведение… меко казано. Ще бъде доста трудно да се върнете на предишните си, както се казва, места. Но ние няма да създаваме специални пречки за това. Нашите врати са винаги отворени. Винаги сме имали много добри отношения с Германия от десетилетия, разбирали сме се много добре. Въпросът не е в нас, а в политическите решения, които се вземат на ниво Европейска комисия и в отделни европейски държави, включително Германия. Заповядайте. Не става въпрос за нас, а за вас.”